Już ponad 140 lat liczy sobie dworzec kolejowy w Toszku. Powstał on wraz z oddaniem do użytku linii kolejowej łączącej go z Gliwicami i z Opolem. Ta szeroko zakrojona inwestycja (Wrocław – Mysłowice) obejmowała kilka etapów. Kolejowe połączenie Toszka z Opolem uruchomiono w 1879 r., a z Gliwicami rok później. Spodziewając się dużego ruchu pasażerskiego na dworcu uruchomiono wówczas restaurację, która reklamowała się w okolicznej prasie. W roku 1882 r. lokal został jednak zamknięty i nie wystawiono go ponownie do dzierżawy. 
Dziś jesteśmy w trochę podobnym momencie – toszecki dworzec był przez szereg lat zamknięty, ale wkrótce to się zmieni.

- Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez samorząd z funduszy unijnych, powstanie w tym miejscu tzw. centrum przesiadkowe – mówi Piotr Kunce, zastępca burmistrza Toszka. - Za sprawą nowych warunków lokalowych i rozwiązaniom przestrzennym wokół stacji oraz skomunikowaniu rozkładów mieszkańcy będą mieli możliwość lepszego wykorzystania istniejących połączeń kolejowych i autobusowych. W budynku dworca PKP powstaną poczekalnie, toalety i pomieszczenia techniczne, a w sąsiedztwie nowy przystanek autobusowy, parking samochodowy i rowerowy oraz elementy małej architektury. Zmodernizowany zostanie także gminny odcinek ul. Dworcowej - od skrzyżowania z drogą wojewódzką do połączenia z ul. Boczną, a także znajdujący się przy niej chodnik.

Z nowych możliwości skorzystają zarówno mieszkańcy Toszka dojeżdżający do pracy w kierunku Gliwic i Opola, jak i uczniowie udający się do szkół. Po zakończeniu inwestycji toszecki samorząd zamierza uruchomić połączenie realizowane busem między przystankiem w centrum miasta a dworcem PKP. Będzie ono skomunikowane z godzinami przyjazdów i odjazdów pociągów. 

-To pomoże, z jednej strony niejako „przybliżyć” dworzec do centrum miasta, bo trzeba przyznać, że faktycznie jest on zlokalizowany nieco poza nim i dla części mieszkańców przez to trudniej dostępny, a z drugiej strony będzie to możliwość i zaproszenie do dotarcia na stację bez samochodu. Przyniesie to pożytki ekonomiczne i ekologiczne – tłumaczy Kunce.

Zadanie jest realizowane od zeszłego roku w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Najpierw powstała szczegółowa dokumentacja projektowa inwestycji, a niedawno rozpoczęły się właściwe roboty budowlane. Całość przedsięwzięcia powinna zakończyć się pod koniec roku 2022. Wartość inwestycji to 3,3 mln zł.

(san)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj