W lutym dwa premierowe przedstawienia: „Ach, jak cudowna jest Panama” w reż. Laury Słabińskiej  oraz „Niezwykły lot Pilota Pirxa” w reż. Jerzego Machowskiego.
Wyprawa do Panamy, kraju pachnącego bananami, to błyskotliwy plan Misia i Tygryska, bohaterów spektaklu zrealizowanego na podstawie opowiadania Janoscha „Ach, jak cudowna jest Panama”. Realizatorzy: reżyserka Laura Słabińska, scenograf Pavel Hubicka, kompozytor Piotr Klimek oraz choreograf Jacek Gębura, wyczarowali magiczny obraz świata z marzeń sennych.
- Proza Janoscha jest tak poetycka, że najlepszy sposób na przedstawienie jej na teatralnej scenie to wszechogarniający surrealizm. Zabiorę widzów w podróż po wnętrzu wyobraźni poety, który wymyślił świat Misia i Tygryska. Będzie to także wejście do mojej głowy. Zapraszam tam widzów, by mogli poznać historię, którą napisał Janosch, jego bohaterów, jej przesłanie. Ciekawe, jak bardzo potrafimy przywiązać się do marzenia, które wykiełkowało w głowie pod wpływem drobnego, w zasadzie nieznacznego, impulsu. Oto jeden z bohaterów zauważa skrzynkę po bananach i to go zapala do odwiedzenia kraju bananów – Panamy. Chce zabrać tam swego przyjaciela i zamieszkać w tym magicznym miejscu. Każdy z nas ma taką Panamę, którą sobie wyobraża i do której zmierza – mówi Laura Słabińska.

W spektaklu wystąpią: Rafał Derkacz, Rafał Domagała, Cezary Jabłoński, Łukasz Kabus i Katarzyna Wysłucha.
Premiera -  4 lutego, a kolejne prezentacje – 5 i 6 lutego.

W drugiej połowie miesiąca przewodnikiem po świecie teatru dla dzieci będzie Pilot Pirx, adept Akademii Kosmonautycznej im. Konstantego Ciołkowskiego. Widzowie „Niezwykłego lotu Pilota Pirxa” w reż. Jerzego Machowskiego zostaną zaproszeni do wyjątkowej kosmicznej eskapady: lotu egzaminacyjnego, od którego zależy, czy Pirx zdobędzie uprawnienia pilota-kosmonauty. W przestrzeni kosmicznej czekają go nieprzewidziane przygody i perypetie. Do zdania egzaminu niezbędna będzie pomoc pasażerów.

- Oprócz tytułowego bohatera widzowie poznają szereg zabawnych, a czasem groźnych postaci z Ziemi i Kosmosu. Spektakl osnuty na motywach opowiadań Stanisława Lema, oprócz żywego planu aktorskiego, wykorzystuje rozmaite tradycyjne i nowatorskie środki wyrazu, jak np. lalki i multimedia – mówi  reżyser Jerzy Machowski.

 Autorką scenografii jest Ľudmila Bubánová, muzyki – Ignacy Zalewski, lalki zaprojektowała Olga Ryl-Krystianowska, wystąpią:  Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel  /Teatr PAPAHEMA/ oraz Łukasz Kucharzewski.

Premiera – 25 lutego, kolejne spektakle – 26, 27, 28 lutego.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj