Nadchodzi ArtNoc. To dobra-noc. Gdy zapadnie, aż 30 gliwickich placówek kulturalnych zapraszająco otworzy swoje podwoje, prezentując przed gośćmi to, co ma najlepszego. 
Będą wystawy malarstwa i fotografii, spotkania autorskie, warsztaty artystyczne, pokazy filmowe, koncerty, prezentacje oraz panele dyskusyjne… Ulice Gliwic zapełnią się osobami, dla których czyjaś praca artystyczna stanowi wielką wartość, jest inspiracją i radością dla oczu. 

Sobota 2 października. To już 14 edycja ArtNocy – wydarzenia, które narodziło się w Gliwicach przede wszystkim dzięki animatorkom kultury ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju kultury „Melina”. Promują go charakterystyczne koty, niegdyś czarne, dziś pełne barw i wzorów. Początkowo głównymi gospodarzami tego wieczoru były galerie, obecnie obok nich na liście placówek, które zapraszają gliwiczan jest m.in. szkoła tańca, teatr czy antykwariat. Miejsc do odwiedzenia jest ponad 30. Ofertę uzupełniają wydarzenia, które odbędą się na gliwickim Rynku.
- Po co to wszystko? Aby mogli państwo zapoznać się z miejscami kultury w naszym miesicie. Mało kto wie jak bogatą mamy ofertę kulturalną. Jest w czym wybierać – mówi Marta Wodzińska, jedna z organizatorek wydarzenia.

Wśród artnocowych atrakcji znaleźć można m.in. malowanie na żywo przy akompaniamencie muzyki (Fundacja Bless), wystawę rysunku satyrycznego (Galeria Melina) czy wystawę fotografii (Galeria ArtStudio i plakatu (Kiosk concept store). Muzyka popłynie m.in. w Cechowni, w Fundacji Pascudofonia, w Kawiarence Zamkowej, w Galerii na6, czy pod Stacją Artystyczną Rynek. W programie znalazło się także sporo warsztatów. Będzie można wziąć w nich udział m.in. w Galerii Stowarzyszenia Artystycznego Faun Art, w pracowni Bielhani Starocie, w Stowarzyszeniu Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, w Szkole Tańca SZOK, czy w Pracowni UFFO. Z kolei najmłodsi nie powinni przegapić zajęć artystycznych, jakie czekają na nich w Stacji Artystycznej Rynek, w Młodzieżowym Domu Kultury, w Antykwariacie KAWKA, czy w Szkółce Plastycznej Galeria za drzwiami. Oczywiście to nie cały program i nie wszystkie lokacje ArtNocy. Nie sposób zmieścić ich w krótkim tekście w gazecie.

- Dla niezdecydowanych w dniu ArtNocy na Rynku uruchomiony zostanie punkt informacyjny, w którym znawcy programu doradzą, gdzie najlepiej się udać – wyjaśnia Marta Wodzińska. - Wszystkie wydarzenia są darmowe, a większość miejsc otwartych jest w godzinach od 16.00 do 23.00. Symbolem ArtNocy jest kot i kolor różowy, więc wypatrujcie nas w mieście – dodaje.
Uwaga! Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy! Szczegółowy program znaleźć można na stronie www.gliwickaartnoc.pl.

(aku)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj