W Gliwicach działa Stacja Artystyczna Rynek, Pyskowice będą miały Stację Kultury. Przy czym gliwicka instytucja łączy sztukę i kolejnictwo tylko w nazwie, a ta pyskowicka połączy obie dziedziny wprost. Nowa placówka życia kulturalnego powstanie w budynku dawnego dworca.

Gmach z czerwonej cegły pamięta koniec XIX wieku, kiedy stacja Pyskowice, za sprawą połączeń w kierunku Wrocławia, Bytomia i Gliwic, awansowała do grona przystanków węzłowych. W czasach świetności, już w latach powojennych, przelewały się przez nią tłumy. Tutaj zatrzymywały się pociągi z dworca Pyskowice Miasto, z miejscowymi pracownikami huty i zakładów zbrojeniowych w Gliwicach, tędy prowadziły trasy do Opola, Toszka, Bytomia. Proces upadku rozpoczął się w latach 90., gdy kolej zaczęła tracić pasażerów na rzecz komunikacji autobusowej, a kropkę nad „i” postawiła w 2004 roku decyzja o zamknięciu połączeń do stacji Pyskowice Miasto. Zlikwidowano kasy, zamknięto poczekalnię. Obecnie czynne są tylko perony, które obsługują połączenia Gliwice – Opole.


Z uwagi na znaczne koszty inwestycję podzielono na etapy. W pierwszej kolejności przystąpiono do modernizacji zabytkowej, pochodzącej z końca XIX wieku, nieruchomości. Całość prac w tym etapie ma kosztować 7.341.410,58 zł. Projekt posiada dofinansowanie w kwocie 1 688 913,44 zł z RPO WŚl, z a budżetu państwa w wysokości 198 695,68 zł.


Przetarg na realizację I etapu w formule "zaprojektuj i wybuduj" wygrała wiosną ubiegłego roku firma Milimex SA z Siemianowic Śl. Dokumentację wykonawczą przygotowała firma FS Projekt sp. z o. o. z Lędzin, która jest autorem m.in. projektu Centrum Usług Senioralnych powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Obiekt został wyróżniony w konkursie na najlepszą przestrzeń województwa śląskiego. Zapowiada się więc, że w mieście powstanie coś wyjątkowego.


Wstępnie założono, że roboty zostaną zakończone do 5 grudnia 2022 roku, ale wykonawca spodziewa się skrócenia tego okresu - nawet na koniec bieżącego roku.


Docelowo w skład Stacji Kultury wejdą m.in. wejdą kawiarnia internetowa, biblioteka/mediateka, sale dydaktyczne i konferencyjne. Wydzielona zostanie sala „koncertowa", sala ćwiczeń np. do zajęć jogi lub baletu oraz sala warsztatów rękodzielniczych. Wpleciona zostanie również funkcja obsługi podróżnych w postaci niewielkiej poczekalni z automatami biletowymi, dostępnej całą dobę. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Archiwum NG/pyskowice.pl


wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • Jakub 2021-03-12 01:11:57
    Przystanek Pyskowice Miasto zamknięto w kwietniu 2000 roku a nie w 2004