Jedno z ulubionych miejsc wypoczynku gliwiczan stanie się bardziej dostępne również po zmroku. Do połowy grudnia na głównej alei pojawią się latarnie, a docelowo droga zyska nawierzchnię z kruszywa. 
To dopiero początek zmian, które mają wydobyć pełen blask parkowej perły Gliwic.

Las przy ul. Chorzowskiej należy do najbardziej urokliwych miejsc w mieście. Utrzymany w stanie zbliżonym do naturalnego, zachęca do spacerów. Dla maluchów szczególną atrakcją są dwa place zabaw, rowerzystów przyciąga duktami  w  leśnych ostępach i zespołem wzniesień – naturalnym torem zjazdowym. Ale ponad wszystko to oaza fauny i flory.  

W gliwickim lesie można spotkać sarny, zające i dziki. Zamieszkują go wiewiórki i myszy oraz liczni przedstawiciele ptactwa (m.in. sikorki, kowaliki, muchołówki, pleszki i pełzacze). 

Wśród drzewostanu dominują gatunki liściaste, głównie buki i dęby. Można się o tym dowiedzieć podczas spaceru ścieżką dydaktyczną z kilkunastoma tablicami przedstawiającymi najczęściej występujące gatunki drzew. 

Jednak to, co jednym się podoba, dla innych jest wadą. Niektórych mieszkańców odstrasza dziki charakter lasu, chaotyczność ścieżek, wszędobylskie chaszcze. Być może zmienią zdanie, gdy pojawi się w nim więcej atrakcji. 

Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach szykuje bowiem dla lasku duże zmiany. Na początek – modernizację „drogi średnicowej”, biegnącej od ul. Horsta Bienka do granicy parku od strony Zabrza. 

- W pierwszej kolejności powstanie oświetlenie na odcinku liczącym ok. 650 m, od ul. Bieńka do istniejącego dojazdu pożarowego. W następnych etapach latarnie pojawią na całej długości, a trakt otrzyma nową, naturalną warstwę z kruszywa. Tym samym usunięte zostaną wszystkie istniejące ubytki i nierówności w nawierzchni – informuje Iwona Janik, rzecznik prasowy MZUK.

W czwartek, 7 listopada, zamknięto przyjmowanie ofert w przetargu na wykonanie instalacji. Obie złożone propozycje nie przekraczają szacowanej ceny 211 tys. zł. 

Zapowiada to sprawne rozstrzygnięcie postępowania. Jest szansa, że iluminacja powstanie  w zakładanym terminie, do połowy grudnia. Jej uruchomienie będzie możliwe w przyszłym roku, po dokonaniu uzgodnień technicznych z dostawcą energii. 

Przebudowa alei wpisuje się w plan rewaloryzacji parku, którego, jak do tej pory, głównym elementem jest uruchomienie tężni solankowej. Obiekt ma powstać  w przyszłym roku. Wszelkie próby nadania obszarowi nowej jakości pozostaną daremne bez włączenia w nie Zameczku Leśnego.  

(pik)   


 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj