2 czerwca o godz. 15.00 na lekkoatletycznej arenie przy ul. Syriusza odbędzie się II edycja  Grand Prix Gliwic z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd królowej sportu.
Grand Prix Gliwic w lekkiej atletyce po raz pierwszy zorganizowano w 2018 roku i od razu trafił on na listę najlepiej ocenianych mityngów w Polsce. 
Gliwicka impreza została sklasyfikowana na szóstym miejscu w kraju, ustępując tylko zawodom mającym wieloletnie tradycje. Co więcej – mityng, rozgrywany na nowej lekkoatletycznej arenie, zajął bardzo wysokie, bo 108. miejsce w świecie na 775 sklasyfikowanych tego typu turniejów. Klasyfikację od 18 lat prowadzi zaś węgierska firma Elite, na zlecenie Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (IAAF).

W tym roku do Gliwic zawita aktualny mistrz Europy w pchnięciu kulą Michał Haratyk, który wystąpi w parze z czwartą zawodniczką mistrzostw naszego kontynentu, Klaudią Kardasz. Pchać kulę będzie też mistrzyni Europy juniorów, trzecia zawodniczka mistrzostw Europy seniorów, reprezentantka Turcji  Emer Derrel.  

W biegach sprinterskich kobiet  zobaczymy Annę Kiełbasińską, wielokrotną medalistkę mistrzostw Polski, która będzie rywalizowała między innymi z naszą znakomitą biegaczką na 400 m, byłą mistrzynią Europy juniorów Patrycją Wyciszkiewicz oraz Brytyjką Anyiką Onuorą, brązową medalistką igrzysk olimpijskich w sztafecie.
Na swoim koronnym dystansie wystąpi jedna z gwiazd polskiej lekkoatletyki, była wicemistrzyni Europy z Amsterdamu, Joanna Linkiewicz, wielokrotna mistrzyni Polski na 400 metrów w biegach przez płotki.

W biegach średnich będziemy mogli podziwiać m.in Annę Sabat - najlepszą Polkę w  poprzednim sezonie na dystansie 800 metrów, piątą zawodniczkę mistrzostw Europy. Ania będzie się ścigać z byłą mistrzynią świata, Białorusinką Mariną Arzamasową oraz koalicją zawodniczek zagranicznych, m.in z Kenii.
Swój udział zapowiedziała mistrzyni świata weteranów, 38-letnia Aneta Lemiesz. Na ostatnich mistrzostwach zdobyła  dwa złote medale na dystansie 400 i 800 metrów.   
Kibice zobaczą czołowe polskie zawodniczki w skoku wzwyż. Zaproszenie otrzymała również mistrzyni Azji - Nadia Duszanowa.

W jednej z najbardziej widowiskowych konkurencji lekkoatletycznych – sprincie mężczyzn - w Gliwicach wystąpią mistrzowie Polski: Remigiusz Olszewski, Karol Zalewski, Rafał Omelko, Jakub Krzewina, Dariusz Kowaluk.  Na  dystansie 200 metrów będą się ścigać z aktualnym mistrzem świata juniorów, Brytyjczykiem Joną Efoloko oraz Brazylijczykiem Jorge Videsem, legitymującym się znakomitymi rekordami życiowymi. Natomiast na dystansie o połowę krótszym ich rywalem będzie Brytyjczyk Harry Aikines-Aryeetey, były mistrz świata juniorów,  brązowy medalista mistrzostw świata w Berlinie. 

Ponadto zobaczymy, jak rywalizują ze sobą Michał Rozmys, czwarty zawodnik mistrzostw Europy i Czech Filip Sasinek, medalista mistrzostw Europy. 
To tylko część lekkoatletycznych gwiazd. W mityngu, który posiada klasę mistrzowską międzynarodową, wystartuje łącznie ponad stu zawodników z całego świata, nawet z tak dalekich państw jak Australia, Brazylia czy Kenia. 

Organizatorzy  zaprosili  do startu dawne gwiazdy lekkoatletyczne z Czesławem Okońskim na czele.   

II Grand Prix Gliwic  otworzy sezon letni na tym najnowocześniejszym w regionie obiekcie. Podobnie jak miało to miejsce w poprzednim roku, także i na ten zaplanowano szereg imprez lekkoatletycznych z przeznaczeniem zarówno dla młodzieży, jak i seniorów. Sezon letni zakończy 44. Memoriał Zenona Sęka. 
Pula nagród dla startujących w grand prix wyniesie 30 tysięcy zł, jest więc o co walczyć. 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj