Dzieci i młodzież ze Śląska oraz całego kraju mogą w czasie tegorocznych ferii zimowych w naszym regionie skorzystać z darmowych przejazdów pociągami Kolei Śląskich. To druga edycja akcji, której inicjatorem i pomysłodawcą jest marszałek województwa Jakub Chełstowski.
Oferta obowiązuje od 11 do 26 stycznia, w czasie ferii uczniów z województwa śląskiego. Zasady są analogiczne jak w roku ubiegłym. Aby móc za darmo podróżować pociągami KŚ, wystarczy podczas kontroli, zamiast biletu, okazać ważną legitymację szkolną. 

Promocja dotyczy uczniów podstawówek, liceów, techników i szkół branżowych. Z bezpłatnych przejazdów mogą skorzystać również najmłodsi – w tym wypadku wystarczy dokument potwierdzający wiek. Dzieci do czwartego roku życia podróżują Kolejami Śląskimi bezpłatnie przez cały rok.

Oferta obejmuje wszystkie linie, wyjątkiem są pociągi specjalne Ornak do Zakopanego, które wyłączono z akcji. Nowością jest przy tym możliwość wybrania się pociągiem KŚ bezpłatnie za granicę. W tym roku promocja dotyczy również połączenia do Bohumina. Do dyspozycji młodych podróżników są też całkowicie nowe połączenia do Kluczborka.

W ramach akcji przewidziano dodatkowe atrakcje. Koleje zapraszają np. do zwiedzania swojej bazy przy ulicy Raciborskiej w Katowicach. Będzie to niepowtarzalna okazja, by poznać pracę kolejarzy „od kuchni”. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak wiele czynności trzeba wykonać, by wyprawić pociąg w podróż.

O szczegółach mówił podczas konferencji prasowej na katowickim dworcu pomysłodawca akcji, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Jak przekonywał, chodzi o promocję kolei jako bezpiecznego i ekologicznego środka transportu.

– Pierwsza edycja okazała się wielkim sukcesem i cieszyła dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz osób odwiedzających województwo śląskie, dlatego zdecydowaliśmy się na kontynuację. Z usług Kolei Śląskich skorzystało ponad 150 tysięcy osób. To oferta dla dzieci i młodzieży z naszego województwa, ale także dla ich rówieśników z całej Polski, odwiedzających w czasie ferii nasz region – tłumaczył Chełstowski.

W ubiegłym roku uczestnicy akcji podczas zimowych ferii przejechali pociągami KŚ ponad 9,3 mln kilometrów. To jakby 230 razy okrążyli Ziemię na wysokości równika.

Największym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy w Beskidy – do Wisły, Żywca i Zwardonia, a także Zakopanego – na tej ostatniej trasie za darmo podróżowało w obie strony łącznie 4,5 tys. młodych pasażerów.

(pik)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj