17 i 18 września zapraszamy na rynek na 30. Europejskie Dni Dziedzictwa. Jubileuszowa edycja odbywa się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. W Pyskowicach podczas wydarzenia „Taniec, muzyka i słowo - opowieść o Górnym Śląsku” pokażemy, jak tutejsza tradycja przejawia się w stroju, pieśni i zabawie.

Weekend ze śląskością w roli głównej rozpocznie się 17 września o godz. 16.30 otwarciem wystawy „Tajemnice śląskiego stroju ludowego" i prelekcją na ten temat Ewy Kruszyny z Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Na godzinę 18.00 zapraszamy natomiast na koncert Adama Olesia „Hurdu hurdu - ślonskie pieśni na nowo".

W niedzielę będzie okazja, by porozmawiać o Górnym Śląsku (godz.15.00), zatańczyć wspólnie trojaka (godz.16.00) oraz posłuchać Orkiestry Dętej Kotulin (17.00).

W oba dni zaplanowano też dodatkowe atrakcje: warsztaty plastyczne dla dzieci, zwiedzanie dawnej siedziby władz miejskich, a obecnie Centrum Wystawienniczego, dobre rozmowy o Śląsku. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą na rynku bądź w ratuszu.

Imprezą towarzyszącą będzie „Dobra robota!" - gra plenerowa dla małych i dużych z udziałem artystów kolektywu Lufcik na Korbkę, która rozpocznie się 18 września o godz.15.00. Projekt posiada dofinansowanie ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

A na zakończenie, zanim przyjdzie czas na rozrywkę i zabawę, chwila refleksji. Dlaczego dziedzictwo jest tak ważne? Bo, jak piszą organizatorzy EDD, „pozwala nam zaspokajać tęsknotę za byciem częścią społeczności, za poczuciem wspólnoty skupionej wokół wspólnych wartości. Jako źródło tożsamości jest podstawą budowania nie tylko silnych więzi społeczności lokalnych, ale prowadzi także do tworzenia silnego państwa – naszej ojczyzny. Dziedzictwo łączy pokolenia, przeszłość z przyszłością; pozwala, by społeczeństwo integrowało się wokół lokalnych zabytków i dziedzictwa niematerialnego”.

A jak wygląda i brzmi nasze, śląskie, dziedzictwo? Pokażemy 17 i 18 września. Zapraszamy!

EDD patronuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wydarzenie posiada dofinansowanie ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach wieloletniego programu rządowego „Niepodległa" na lata 2017-2022.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj