Tegoroczna trasa Masy Krytycznej będzie prowadzić ulicami Śródmieścia dziś zdominowanego przez samochody. To tam najbardziej brakuje infrastruktury rowerowej. Przejazd rozpocznie się  22 września o 18.00 na placu Krakowskim, a zakończy  na Rynku. Trasa liczy ok. 10 km.

Rowerowe Gliwice przedstawiły także postulaty dotyczące zmian w centrum Gliwic i inwestycji rowerowych.   

Najpilniejszym jest powstanie trasy rowerowej przez centrum o przebiegu południkowym (trasą o przebiegu równoleżnikowym jest al. Przyjaźni wraz z bulwarami). Optymalnym i jednocześnie naturalnym przebiegiem dla trasy N-S jest dwukierunkowa droga dla rowerów po zachodniej stronie ulicy Dworcowej i Jana Pawła II.

Drugą co do ważności inwestycją rowerową w tej części miasta jest ulica Kościuszki (wraz z ul. Andersa będącej jej przedłużeniem poza Śródmieściem). W przypadku tej ulicy najlepszym rozwiązaniem są pasy ruchu dla rowerów i śluzy na skrzyżowaniach, co wiązałoby się z likwidacją lewoskrętów, ale za to nie wymagałoby wycięcia żadnego drzewa.

 - Kolejną istotną dla rowerzystów ulicą jest ulica Zwycięstwa, którą wyobrażamy sobie jako reprezentacyjną aleje z minimalnym ruchem samochodowym. Pilnych zmian wymagają również: Wrocławska, Częstochowska, Mikołowska i Konarskiego. Obecnie pełnią funkcję niebezpiecznych i nieprzyjaznych pieszym oraz rowerzystom „miejskich autostrad”. Naszymi postulatami jest zmniejszenie tam liczby pasów, przeniesienie parkowania z chodników na ulice oraz zazielenienie odzyskanej przestrzeni. Kolejnym ważnym elementem jest kompleksowe uspokojenie ruchu na lokalnych drogach Śródmieścia. Chcemy, aby każdy rowerzysta, niezależnie od wieku i umiejętności, czuł się tam bezpiecznie na jezdni i mógł nią legalnie jechać w dowolnym kierunku (co wymaga wdrożenia kontraruchu na ulicach jednokierunkowych) – wylicza Tomasz Herud, prezes Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. 

Link do wydarzenia tu:  

https://www.facebook.com/events/1041474339884124

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj