Powiatowy lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Pojawiły się one w naszym powiecie w dwóch miejscowościach – Świbie i Radonia.
W powiecie wyznaczono już tzw. obszar zapowietrzony, czyli znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska choroby. Objęty jest on zawsze kontrolą oraz poddany ograniczeniom. Wojewoda śląski ma wkrótce wydać stosowne rozporządzenie w sprawie zwalczania na nim zarazy.

Obszar zapowietrzony obejmuje teren w odległości trzech kilometrów od miejsca wystąpienia ptasiej grypy. Leżą na nim następujące miejscowości: Czarków, Błażejowice, Wiśnicze, Gajowice, Sieroty, Dąbrówka, Zacharzowice, Toszek, Pisarzowice, Kotliszowice, Wilkowiczki, Pawłowice, Sarnów, Płużniczka, Radonia, Borowiany, Świbie, Raduń, Kieleczka i część Wielowsi.

Lekarze weterynarii przypominają hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności oraz przestrzeganiu zasad bioasekuracji. Chodzi o to, by zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa do gospodarstw.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj