Gratulacje dla uczniów klasy mundurowej oraz ich nauczyciela, policjanta z komisariatu w Sośnicy. Gdyby nie oni, pożar samochodu skończyłby się wybuchem.
                                   
To, co wydarzyło się pod koniec maja w Kamieńcu (gmina Zbrosławice), było świetnym egzaminem dla uczniów klasy mundurowej z powiatu gliwickiego. Egzaminem, dodajmy, zdanym. 

Grupa młodzieży sprawnie i szybko ugasiła pożar samochodu dostawczego – pod ogromnym wrażeniem akcji byli nawet przybyli na miejsce policjanci i strażacy. Ponieważ chłopcy mieli na sobie mundury, jeden z funkcjonariuszy zapytał, z jakiej są jednostki wojskowej.

Młodzi mężczyźni, którzy rzucili się na ratunek kierowcy dostawczaka, byli uczniami klasy o profilu mundurowym, jaka od kilku lat istnieje w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 Knurowie. Wraz ze swoim opiekunem wracali właśnie z zajęć na poligonie. Jechali przez Kamieniec, kiedy zauważyli stojące w płomieniach auto. Uczniowie, nie zastanawiając się, wyskoczyli ze swojego pojazdu i, z pomocą opiekuna, przeprowadzili profesjonalną, skuteczną akcję ratunkową. Zablokowali drogę, po czym pobiegli po gaśnice do pobliskiego kościoła. Część gaśnic donieśli też przejeżdżający kierowcy, ale tu dodać trzeba, że wielu z nich pomóc nie chciało, odjeżdżając z miejsca zdarzenia... 

Działania zakończyły się powodzeniem – nikomu nic się nie stało, a samochód ugaszono. Tylko dzięki błyskawicznej reakcji uczniów i ich nauczyciela nie doszło do wybuchu. 

A opiekunem, pod którego przywództwem działali młodzi ludzie, był sierżant sztabowy Sławomir Tokarz, o którym na naszych łamach pisaliśmy już nie raz. Tokarz na co dzień służy w gliwickim piątym komisariacie, w ogniwie patrolowo-interwencyjnym, ale jest też nauczycielem oraz współzałożycielem klas o profilu mundurowym w Sośnicy, Knurowie i Pyskowicach. Swoim uczniom wpaja takie wartości, jak patriotyzm, odwaga, uczciwość, kultura osobista, dyscyplina, szacunek dla osób starszych. 

- Od momentu, gdy dziewięć lat temu zacząłem pracować jako nauczyciel w klasach mundurowych, przyświeca mi jeden cel: aby ta wspaniała młodzież opanowała nie tylko tajniki służby, ale przede wszystkim wyniosła ze szkoły trzy, jakże brakujące we współczesnym świecie, wartości. Bóg, honor, ojczyzna. Zawsze, kiedy potrzebuję pomocy w różnych sprawach, stawia się młodzież z mundurówki. Co jest w tym piękne? Że oni nie zadają zbędnych pytań, są zawsze gotowi do działania. Tak było i tym razem. To, co wydarzyło się w Kamieńcu, przeszło moje wyobrażenie – mówi z dumą sierż. sztab. Tokarz. 

(sława)


wstecz

Komentarze (9) Skomentuj

 • michał 2018-06-06 17:01:13
  co tu dużo gadać: świetny nauczyciel to i uczniowie świetni
 • Gabi 2018-06-06 17:01:36
  gratuluję postawy, a panu policjantowi wspaniałych uczniów!
 • kolega 2018-06-07 09:01:30
  Znam Sławka Tokarza osobiście - świetny człowiek, policjant i pedagog. Nie dziwi mnie więc że jego wychowankowie tak właśnie wzorowo się zachowali. Gratulacje Sławku, i chłopcy ! tak trzymać!
 • jarosław 2018-06-07 09:01:57
  świetna postawa młodych ludzi
 • ers 2018-06-07 11:52:02
  Świetna sprawa. Tylko jeden komentarz - płonące samochody wybuchają tylko w filmach.
  • Gruby 2018-06-07 20:08:46
   Generalnie samochody nie wybuchają ale może się to jednak zdarzyć. Np nieszczelność przy zasilaniu gazowym może spoeudueac wybuch. W ziotniki może tez zaiskrzyć elektryczna pompa paliwowa. Nie byłbym wiec taki pewny że wybuchy to tylko na filmach akcji.
   • Gruby 2018-06-07 20:10:02
    W zbiorniku może zaiskrzyć - tak miało być , sory za pomyłkę , tel figle płata
 • Voola 2018-06-07 20:11:03
  Czytam że niektórzy kierowcy nie chcieli pomoc ? Ładny przykład dla młodzieży.
 • Orku 2018-06-08 13:33:31
  Można? okazuje się, że jak się chce to jednak można, tylko trzeba chcieć. Chyba niedawno na osiedlu Waryńskiego było podobnie, ale spaliły się aż 3 auteczka. Dlaczego? bo tam nie chciało się nawet pomyśleć, niestety;)