To już tradycja. Co roku uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych w Gliwicach wyjeżdżają na zagraniczne praktyki. W latach poprzednich technicy budownictwa i architektury krajobrazu gościli w Niemczech, zaś technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – w Hiszpanii. 
Od ubiegłego roku szansę na praktyki w hiszpańskiej Andaluzji ma młodzież kształcąca się we wszystkich zawodach. Możliwość taką dał prowadzony w szkole, a będący obecnie na ukończeniu, projekt „Ekologia i nowoczesne technologie”, finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+. Praktyki to zawsze wyjazdy dwutygodniowe – każda grupa liczyła po 16 uczniów oraz dwóch nauczycieli,  a koordynatorem projektu była Barbara Daft-Karchniwy.

Pewne jest, że po zakończeniu edukacji absolwenci budowlanki nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy. Ułatwi to i zdobyta w szkole wiedza, i udział w licznych projektach oraz praktykach. 

I tak wiosną 2019 roku do Sewilli udała się grupa architektów krajobrazu, zaś tematem praktyk było „Ogrodnictwo pionowe, projektowanie i tworzenie ogrodów ekologicznych”. 
Młodzi ludzie uczyli się projektowania ogrodów ekologicznych (sami też taki tworzyli), wykorzystania programów wspomagających proces projektowania, tworzenia kosztorysów i zestawień roślin, a nawet... bezpiecznej wspinaczki po drzewach. A że nauka to nie wszystko, gliwiczanie wzięli przy okazji udział w Feria de Abril (święto wiosny w Andaluzji), wycieczce do Kadyksu i Grenady, kąpali się w Oceanie Atlantyckim, podziwiali flamenco. W Sewilli zwiedzili katedrę – weszli nawet na jej dzwonnicę Giraldę, kompleks pałacowy Alcazar (jeden z największych skarbów miasta), podziwiali starówkę z charakterystyczną plątaniną uliczek.

Jeszcze tego samego roku, ale jesienią, na kurs „Fotogrametria z dronami” pojechali do Andaluzji geodeci. Ich celem była nauka planowania i wykonywania pomiarów za pomocą drona, ustalania punktów pomiarowych, przygotowywania raportów technicznych, obróbki obrazów uzyskanych za pomocą drona oraz tworzenia modeli fotogrametrycznych.
W czasie wolnym od nauki młodzież wybrała się do Faro i Mesquity w Portugalii, a prócz Sewilli zwiedziła inne miasto Andaluzji – Kordobę. Dużą atrakcją dla miłośników sportu była zaś wizyta na stadionie Betis Sewilla.

I wreszcie w październiku do Ubedy wyjechali technicy budownictwa, na praktyki „Biokonstrukcje – budownictwo ekologiczne”. Uczyli się uzyskiwania i przygotowywania materiałów budowlanych z recyklingu, budowali ściany z cegły adobe, wykonywali elementy budynku z materiałów pochodzących z recyklingu. Ćwiczyli także czytanie rysunków budowlanych oraz robienie pomiarów. W czasie wolnym zwiedzili Malagę i Kordobę, mieli okazję popływać w hiszpańskim morzu.
Wszystkie grupy osiągnęły wspólne cele. To rozwój zawodowy, podniesienie kompetencji językowych i społecznych, poznanie realiów zawodowych oraz życia codziennego w Hiszpanii. Ale przy okazji młodzi gliwiczanie zapoznali się, co było bardzo przyjemną stroną praktyk, z pyszną andaluzyjską kuchnią na specjalnych wieczorach tapas. Wyjazd poprzedzony był oczywiście prowadzonymi w szkole kursami języka angielskiego i hiszpańskiego (kurs tego drugiego kontynuowano w Andaluzji) oraz pogadankami na temat zwyczajów i kultury hiszpańskiej.

Zespół Szkół Ceramiczno-Budowlanych w Gliwicach

Kierunki kształcenia planowane na rok szkolny 2020/2021:
Technikum nr 4 

technik architektury krajobrazu z elementami florystyki

technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

technik budownictw z projektowaniem 3D pod patronatem firm Mostostal Zabrze i MR Construction

technik geodeta – specjalność geoinformatyka

technik robót wykończeniowych w budownictwie z elementami dekoracji wnętrz pod patronatem firm Mostostal Zabrze i MR Construction

technik renowacji elementów architektury pod patronatem firmy MR Construction i patronatem honorowym Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej

Branżowa szkoła I stopnia pod patronatem firmy Mostostal Zabrze GPBP

monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

klasa wielozawodowa (pracownicy młodociani) zawodu betoniarz-zbrojarz, murarz-tynkarz, cieśla, dekarz

Informacje o szkole na stronach:


Strona projektu:

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj