12 czerwca ruszyła siedemnasta podróż w ramach projektu Szkolna Ekspedycja. Dwanaścioro młodych ludzi z Pilchowic i Knurowa, pod przewodnictwem nauczyciela Adamy Ziai, wybrało się do Wietnamu. Powrót zaplanowano na 28 czerwca.
Pierwszym punktem na mapie ekspedycji jest stolica Wietnamu. Do Hanoi, po blisko 24-godzinnej podróży samolotem, z przerwą na lotnisku w Dubaju, młodzi ludzie dotarli w czwartek wczesnym popołudniem. Końcowym punktem na trasie jest z kolei Ho Chi Minh City.  

Tym razem uczniowie postawili sobie za główny cel poznanie Wietnamu od kuchni. I to w sensie dosłownym. Chcą nie tylko posmakować tamtejszych aromatycznych potraw, ale i nauczyć się je przyrządzać. 

Kuchnia wietnamska uznawana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Nie ma tu ociekających tłuszczem mięs i gęstych sosów. To różnorodność smaków i aromatów. Dominują świeże owoce i warzywa, zioła i przyprawy, kiełki, ryby, owoce morza, ryż oraz makaron ryżowy.  

W wyprawę do ojczyzny sajgonek wybrało się jedenastu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pilchowic oraz jedna osoba z Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie. Młodzieżowym kierownikiem wyprawy został Kacper Imiołek, jeden z najbardziej doświadczonych uczestników szkolnych ekspedycji.

W przygotowaniu i sfinansowaniu podróży pomogli partnerzy inicjatywy. Wsparcia udzieliło aż 13 firm, dzięki którym uczestnicy mają specjalną odzież, magnesy z logo wyprawy, ubezpieczenie, SMS-y i internet bez limitu, interaktywną mapę oraz sprzęt komputerowy. 

Partnerzy odpowiadają również za nowinki techniczne w wyposażeniu podróżników. Aktualną pozycję ekipy można śledzić na mapie. Dzięki technologii satelitarnej inReach firmy Garmin co 10 minut urządzenie ekspedycji wysyła sygnał lokalizacyjny, a pozycja uwidaczniana jest na mapie pod adresem http://eur-share.inreach.garmin.com/szkolnaekspedycja Urządzenie zakupiono w ramach eurograntu dla powiatu gliwickiego. 

Z kolei firma GESAnet wyposażyła ekspedycję w internet, który pozwala prowadzić relacje z podróży on-line. 

Szkolna Ekspedycja to projekt edukacyjny zapoczątkowany w pilchowickiej szkole w 2011 r. Założeniem jest promowanie wśród młodzieży turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez uczniów oraz opiekunów. 

Dotychczas odbyło się szesnaście ekspedycji: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie (dwa razy0, Turcja, Tajlandia, Indonezja, Kambodża, Chiny, Finlandia, Malezja (z Singapurem) i Korea Południowa. 

Po raz czwarty organizatorem ekspedycji jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic. Patronem honorowym wyprawy są gmina Pilchowice i powiat gliwicki. Patronat medialny sprawują  „Nowiny Gliwickie”.

Przygody podróżników z Pilchowic i Knurowa można śledzić na http://www.fb.com/ekspedycja Tam publikowane są na bieżąco zdjęcia i relacje. 

(pik)


wstecz

Komentarze (0) Skomentuj