Julia Pikul, uczennica liceum w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach, zajęła trzecie miejsce w II edycji ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Polskie serce pękło. Katyń 1940”.
Uczestnicy tegorocznej edycji rywalizowali w trzech kategoriach: tekst piosenki, praca plastyczna i praca literacka. 

Na konkurs wpłynęło ponad  4000 prac, spośród nich około 500 stanowiły wypowiedzi literackie. W tej właśnie kategorii tak wysoko oceniona i nagrodzona została Julia za pracę multimedialną pt. „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego”, którą wykonała pod okiem polonistki Aldony Pitery.

Z naukową precyzją poddała analizie współczesne artykuły negujące odpowiedzialność ZSRR za Zbrodnię Katyńską i ujawniła mechanizmy rządzące propagandą polityczną. Mottem wypowiedzi Julii stały się ponadczasowe słowa C.K. Norwida „Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,/ A prawdom kazać, by za drzwiami stały".

Uczennica „Konopnickiej” nagrodę odebrała z rąk Marszałek Sejmu Elżbiety Witek podczas uroczystej gali. Relację z jej przebiegu 13 kwietnia, tj. w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, pokazała TVP1. Organizatorem konkursu była Kancelaria Sejmu, a współorganizatorem Fundacja im. Janusza Kurtyki.

O tym, jak prestiżowy charakter miało to wydarzenie świadczy fakt, że w Komitecie Honorowym znaleźli się: Prezydent RP, Marszałek Sejmu,  Minister Edukacji i Nauki, Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Prezes IPN. 

Warto wspomnieć, że to nie pierwszy sukces Julii. Rok temu, będąc ośmioklasistką SP nr 6 w Pyskowice, została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z historii.

Źródło Pyskowice.pl
Foto: Kancelaria Sejmu

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj