To nie była zwykła szkolna wycieczka. Finaliści konkursu myOXperience, organizowanego przez TDJ Foundation i Project Access Polska, na pięć dni wcielili się w role studentów uniwersytetu w Oxfordzie, mieszkali w I Jesus College, założonym w 1571 roku przez królową Elżbietę, wzięli udział w zajęciach i wykładach z profesorami, spotkali się ze studentami. 

Wśród wybranych uczniów z polskich szkół znalazła się licealista z Gliwic, Joanna Międzik.

W sumie 30 młodych ludzi z naszego kraju przekonał się, jak to jest być studentem University of Oxford i członkiem kultowej akademickiej społeczności. Laureaci konkursu myOXperience zdobyli doświadczenie, które pozwoli im teraz aplikować na najlepsze uczelnie świata.

– Było to ciekawe i pouczające doświadczenie, które pozwoliło mi dowiedzieć się więcej o historii i tradycjach Oksfordu. Wyjazd pokazał mi tę uczelnię z zupełnie innej strony, rozwiewając również wiele wątpliwości związanych z procesem aplikacyjnym – mówi Asia z I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Zimnej Wody w Gliwicach. – Wyjazd zmienił moje postrzeganie studiowania za granicą. Dzięki niemu uświadomiłam sobie, że nauka na najlepszych uniwersytetach jest możliwa. 

Biologia molekularna, brexit i to, jak wpłynie on na osoby uczące się na Wyspach, analiza sieci społecznościowych, stereochemia, globalne ocieplenie, zastosowanie nauki w sporcie, wykorzystywanie neurobiologii, języki średniowiecznej Wielkiej Brytanii – to wybrane z zajęć, w których uczestniczyli uczniowie. Wszystkie odbywały się w języku angielskim. 

Zadbano również o praktyczne warsztaty, np. przygotowujące do testów TSA, które są elementem rekrutacji na Oxford, oraz próbne rozmowy kwalifikacyjne.

– Zdaniem ekspertów z University of Oxford, nasi finaliści, mimo że mają jeszcze czas na przygotowanie się do aplikowania na studia, już teraz, w próbnych rozmowach, poradzili sobie z zadaniami bez kompleksów – mówi Janusz Gorol, dyrektor w TDJ Foundation. – Wróciliśmy do Polski  z doświadczeniem i przekonaniem, że studiowanie w czołowych ośrodkach, jeśli pozostaje w sferze marzeń, to zdecydowanie tych do spełnienia – dodaje. 

 – Z Oxfordu wyszło między innymi 46 laureatów nagrody Nobla i 25 premierów Wielkiej Brytanii. Czy listę znanych absolwentów wzbogacą uczestnicy myOXperience? Czas pokaże. Już teraz cieszymy się, że możemy wspierać młode talenty i zwiększać szanse dostępu do najlepszych instytucji akademickich na świecie – mówi z kolei Filip Tokarski z Project Access Polska.

Do konkursu myOXperience zgłosiło się 918 uczniów z całej Polski w wieku od 16 do 17 lat. Do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało 170 osób, w ścisłym finale rywalizowało kilkadziesiąt. 

Fundacje TDJ Foundation i Project Access postanowiły nagrodzić 51 osób. Wyróżnieni otrzymali kilkumiesięczne wsparcie mentorów w zakresie planowania ścieżki edukacji. 

30 laureatów nagrody głównej zyskało dodatkowo pięciodniowy pobyt w jednym z kolegiów wchodzących w skład Uniwersytetu Oxfordzkiego.

Celem konkursu jest promowanie wśród Polaków idei studiowania na renomowanych ośrodkach zagranicznych, m.in. na Oxfordzie, podniesienie poziomu wiedzy na temat wymagań, jakie uczelnia stawia kandydatom oraz zwrócenie uwagi na możliwości uzyskania pomocy finansowej dla najzdolniejszych kandydatów i studentów tej uczelni.Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj