Mateusz Kruczek, uczeń klasy trzeciej Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego w Gliwicach, został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Skonstruował... mioelektryczną rękę.  
Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości od 47 lat organizowana jest przez Polski Związek Stowarzyszeń, Wynalazców i Racjonalizatorów. W czerwcu, w Warszawie, odbył się ogólnopolski finał, w którym, w kategorii „Innowacje techniczne”, znalazł się w tym roku Mateusz Kruczek, uczeń gliwickiego GCE. 

Projekt Mateusza nosi nazwę „Model niskobudżetowej mioelektrycznej ręki” i zyskał szerokie uznanie jurorów. Dzięki finałowi uczeń został zwolniony z teoretycznej części egzaminu zawodowego. Ale to nie wszystko. Ten innowacyjny projekt jest dla młodego wynalazcy przepustką do kariery w dziedzinie inżynierii biomedycznej. 

Proteza mioelektryczna kończyny górnej to, najprościej rzecz ujmując, proteza napędzana zewnętrznie, czyli elektrycznie. Nie wymaga od użytkownika dużej siły, bowiem porusza się dzięki systemowi niewielkich silniczków. Pacjent może też dzięki niej wykonywać ruchy bardziej precyzyjne, o większym zakresie, rozwierać i zamykać palce, robić ruchy rotacyjne nadgarstka.  

Mateusz przygotowywał projekt wiele miesięcy. Zwyciężył najpierw w etapie szkolnym, potem okręgowym, zdobywając tytuł Młodego Lidera Innowacji Województwa Śląskiego. Jego pracę doceniła komisja składająca się z pracowników naukowych Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawicieli przemysłu. Kruczek zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Pomysł techniczny”, pokonał innych uczestników z Gliwic, ale i Knurowa, Częstochowy, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika, Jastrzębia-Zdroju.
Opiekę merytoryczną nad projektem Mateusza sprawowała Tatiana Müller-Olszak. 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj