To prestiżowy konkurs, od 10 lat organizowany przez redakcję "Pulsu Medycyny", do którego zgłaszały się zespoły z całej Polski, mające w dorobku wynalezienie nowej metody diagnostycznej lub terapeutycznej czy opracowanie nowej strategii organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia.
Trzecie miejsce zajął zespół pod kierunkiem prof. Katarzyny Lisowskiej z gliwickiego centrum onkologii, za wyprowadzenie i scharakteryzowanie nowej linii komórkowej nisko różnicowanego raka surowiczego jajnika OVP A8 (nowy model do badań przedklinicznych). 

Kolejne wyróżnienia przypadły: Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów za opracowanie strategii diagnostyczno-terapeutycznej HPV-zależnych nowotworów, w oparciu o uwarunkowania genetyczne w celu optymalizacji leczenia (projekt TANGO 2). Doceniono również uruchomienie Centrum Radiochirurgii Nowotworów w zakładzie radioterapii. 

Zgłoszenia oceniało 12-osobowe jury złożone z wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Po zsumowaniu wszystkich punktów przyznanych przez jurorów wyłoniono 10 laureatów. Zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez partnera konkursu, firmę Polpharma. 

W tej edycji Złoty Skalpel 2018 przypadł zespołowi lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, którzy pod kierownictwem dr. Michała Zembali przeprowadzili pierwszą w Polsce implantację sztucznego serca.


wstecz

Komentarze (0) Skomentuj