W Gliwicach trwa pierwsza edycja TRUE TONE FESTIVAL. To półmetek zaplanowanych na cały wrzesień koncertów, a przed nami weekend wypełniony propozycjami z najwyższej artystycznej półki! Festiwal jest autorskim projektem Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.

Już można zaryzykować stwierdzenie, że TRUE TONE FESTIVAL to bardzo udana premiera. Na gliwickich scenach prezentują się artyści tworzący muzykę jazzową i inspirowaną innymi gatunkami (m.in. muzyką klasyczną, sakralną, folkową, rockiem, elektroniką i hip-hopem). Znamy ich także ze scen dużych festiwali niesprofilowanych na jazz i muzykę improwizowaną, jak Męskie Granie, Opener, Off Festival, czy Tauron Nowa Muzyka.

Podczas koncertu otwarcia w Ruinach Teatru pełną salę zgromadził zespół Mitch&Mitch. W podróż do Ameryki Łacińskiej (nie tylko przez muzykę, ale swoje osobiste opowieści) zabrał nas Marcin Masecki, uznawany za jednego z najzdolniejszych współczesnych pianistów, kompozytorów, aranżerów i dyrygentów. Bardzo osobisty i wzruszający koncert dał Marek „Latarnik” Pędziwiatr, prezentując materiał poświęcony swojej prababci Mariannie. To była też wyjątkowa możliwość obcowania ze sztuką, bo pianino tym razem stanęło nie na scenie, a między publicznością. Na TRUE TONE FESTIVAL – po raz pierwszy w Gliwicach – zaprezentował się EABS, energetyczna bomba wyrosła z ducha hip-hopu, która pokazała publiczności, co znaczy „improwizować”. Niezwykły wykład poświęcony historii muzyki oraz przepiękny koncert na klarnet dał Paweł Szamburski, kompozytor, improwizator, wyjątkowa sceniczna osobowość.

TRUE TONE FESTIVAL, jak nazwa wskazuje, ma odwoływać się do tego, co w muzyce szczere, autentyczne i świeże. Taki właśnie jest projekt „Into the Roots” Piotra Damasiewicza, którego w najbliższy piątek, 23 września o godzinie 20:00 usłyszymy w Scenie Bojków przy Parkowej 5. Będziemy mieli do czynienia z muzyką wyciągniętą z korzeni różnych miejsc, które Damasiewicz odwiedził. Usłyszymy inspiracje folklorem polskich gór, norweskim chłodem i afrykańską prostotą.

Dzień później (sobota, 24 września) w Ruinach Teatru wystąpią Piotr „Pianohooligan” Orzechowski oraz Kuba Więcek. Muzycy przedstawią wariacje na temat kilarowskiej ścieżki dźwiękowej do słynnego filmu Francisa Forda Coppoli „Dracula”. W Ruinach Teatru muzyka poświęcona słynnemu wampirowi rozbrzmiewać będzie, jak mało gdzie... Sobotni koncert rozpocznie się o godzinie 20:00.

W niedzielę, 25 września w Ruinach przy Alei Przyjaźni wystąpi artysta niegdyś nazywany cudownym dzieckiem skrzypiec. Nasz towar eksportowy, jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Ceniony za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz ceniony za wielką wyrazistość swoich muzycznych interpretacji. Adam Bałdych w Gliwicach będzie promował najnowszy album "Legend" z wariacjami na temat twórczości Henryka Wieniawskiego.

TRUE TONE Festival zakończy się koncertem sneaky jesus i afterparty w Cechowni (30 września). Zaprezentowane zostaną także fotografie, które realizowane są w ramach warsztatów towarzyszących festiwalowi.

Wszystkie informacje o koncertach dostępne są na stronie internetowej www.ckvictoria.pl

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj