Za nami X Integra - Integracyjna Spartakiada im. dra Ludwiga Guttmanna w Toszku. Rywalizowało 145 uczestników ze szkół i placówek oświatowych z Toszka i Pyskowic.
Według założeń i doświadczeń dra Ludwiga Guttmanna, urodzonego w Toszku twórcy ruchu paraolimpijskiego, aktywność sportowa jest jedną ze skutecznych form zdrowotnej rehabilitacji. Dotyczy to nawet osób po urazach, zmagających się z poważnymi ograniczeniami ruchowymi. Inspiracja postacią Guttmanna stoi także u początków Integry. Zgodnie z założeniem tych zawodów, w sportowych rywalizacjach udział biorą uczniowie z różnych typów szkół i placówek, aby doświadczać integracyjnych walorów aktywności sportowej.

W tegorocznej - X Integrze udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z Toszka, Paczyny i Pniowa, a także reprezentanci Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” z Pyskowic. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy zestaw upominkowy, a przede wszystkim medal X Integry z wizerunkiem Sir Ludwiga Guttmanna autorstwa Agaty Przewieźlik.
Za zaangażowanie w imprezę słowa uznania należą się Marii Bukowskiej, która od lat inspiruje środowisko szkolne gminy i powiatu gliwickiego do integracyjnej aktywności sportowej. Podziękowania również dla dyrektora CK Zamek w Toszku Artura Czoka i jego niezawodnymi współpracownikom oraz Agacie Zawadzkiej - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Morcinka za gościnność i wszelką pomoc.

Wsparcie rzeczowe, które pozwoliło płynnie zorganizować tegoroczną Integrę, okazali Beata i Dariusz Marciniszyn, Mirella Dooluk-Świerczek - koordynator projektu „Punkt Zwrotny” oraz Beata Wójcik ze sklepu „Smakołyk”. Atrakcjami dodatkowymi X Integry było wypuszczenie gołębi przygotowane przez przedstawiciela toszeckiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Bernarda Kaczmarka, a także pokaz strażacki niezawodnych druhów i druhny z OSP Toszek. 
(s)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj