Słonecznik, który wyrósł w ogródku rodziny Kurków z Toszka, pobił oficjalny rekord Polski. Osiągnął wysokość 4,89 m!  Wynik potwierdziło biuro rekordów, które jako jedyne w kraju certyfikuje te z Polski i pomaga w ustanawianiu rekordów Guinnessa.
Rekordowy słonecznik zapisze się nie tylko w historii botaniki. Posiada również symboliczny wymiar - partnerstwa powiatów gliwickiego i puckiego. 

Otóż podczas ubiegłorocznych Dożynek Województwa Pomorskiego, Powiatu Puckiego i Gminy Krokowa w Parszczycach nasza delegacja zawarła ciekawe znajomości, które w przenośni, ale i dosłownie prawdziwie zaowocowały.

– Nawiązałem kontakt z Przemysławem Budziszem, hodowcą gigantycznej dyni, która wygrała konkurs na największe warzywo. Pocztą wysłał mi później kilka różnych nasion roślin olbrzymich (także tych wyhodowanych przez niego), m.in. dyni, cukinii, fasoli i słonecznika. Wyrosłe z nich w naszym ogrodzie warzywa  są naprawdę okazałe, ale słonecznik to prawdziwy gigant – śmieje się Andrzej Kurek, jednocześnie działacz samorządowy i przewodniczący rady powiatu gliwickiego.

I rzeczywiście – jak odnotowało polskie biuro rekordów, słonecznik mierzy 4,89 m, czyli przerósł swojego „ojca”, giganta z zeszłego roku, prezentowanego w Parszczycach (miał 4,20 m). Pobił tym samym rekord Polski, wynoszący 4,50 m.

Niemałą zasługę w sukcesie ma Helena Kurek, żona pana Andrzeja, która pieczołowicie dba o rośliny w przydomowym ogródku. Także dzięki temu słonecznik rodem z Pomorza pokazał swoją prawdziwą wielkość.

Rekordowa roślina ma wysokość piętrowego domu. Nasiona giganta wysiano na początku maja.  Obok siebie nasadzono trzy rośliny. Nie były nawożone żadnym nawozem sztucznym, a jedynie intensywnie nawadniane. Na początku rosły powoli, lecz miały potężne liście i grubą łodygę. W połowie sierpnia jeden słonecznik zawiązał duży kwiatostan i przestał rosnąć na wysokości 3,80 m. Dwa pozostałe bardzo szybko pięły się w górę. Jeden zakończył wzrost na wysokości ok. 4,60 m, a trzeci wyrósł rekordowe 4,89 m. Wtedy dopiero zawiązał kwiatostan i na dobre zaczął tworzyć się kapelusz. 

Warto przypomnieć, że najwyższy słonecznik na świecie wyrósł do tej pory w mieście Karst w Nadrenii – Północnej Westfalii. Mierzył 9,14 m i wyhodował go Hans-Peter Schiffer, co odnotowano jako rekord Guinnessa w 2014 r. Średnio rośliny te osiągają wysokość od 1 do 3 metrów.

(pik)
wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • larryfox2017 2019-10-22 17:33:09
    Czy próbowałeś uzyskać pożyczki z banków bez powodzenia? Pilnie potrzebujesz pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub założenie własnej firmy? Uzyskaj pożyczkę od jednej z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt za pośrednictwem WhatsApp: +14092051142 lub e-mail: larryfox2017@gmail.com