Trzy lata temu zgłosiliśmy się do konkursu na rewitalizację terenów zielonych w miastach, który ogłosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska - mówi Piotr Kunce, zastępca burmistrza Toszka. - Niestety, w pierwszym rozstrzygnięciu znaleźliśmy się na liście rezerwowej, ale ku naszemu zadowoleniu otrzymaliśmy niedawno informację, że zostaliśmy przesunięci na wykaz beneficjentów. W tym roku podpisaliśmy z funduszem umowę, ogłosiliśmy już przetarg, który wyłonił wykonawcę prac. Wygrała firma Eurotech, a wartość kontraktu to ok. 3 mln zł. Prace mają się zakończyć jesienią przyszłego roku.
Park i podzamcze na pierwszym miejscu

Projekt pn. „Tworzenie i odnowienie zieleni w Gminie Toszek” obejmuje rewitalizację 5 obszarów, przy czym w każdej lokalizacji zakres będzie nieco inny.

Największy obejmować będzie dwa miejsca. W park Guttmanna planowane jest udostępnienie tego urokliwego miejsca nad Potokiem Toszeckim dla celów turystyki pieszej i rowerowej oraz wyznaczenie miejsca do bezpiecznych treningów strzeleckich dla stowarzyszeń sportowych działających w Toszku i okolicy. Park ma być dostępny dla dzieci z niepełnosprawnościami i wyposażony w specjalnie zaprojektowane urządzenia zabawowe. Prócz wielu kwitnących krzewów i bylin w parku ma się znaleźć również sad czereśniowy.

Przy wejściu do parku zostanie upamiętniony Ludwig Guttmann – urodzony w Toszku inicjator ruchu paraolimpijskiego. Drugim obszarem, na którym zostanie przeprowadzona gruntowna rewitalizacja będzie tzw. podzamcze. Projektowana jest odpowiednia ekspozycja zamku. Celem poprawy krajobrazu wokół tej historycznej budowli będzie nasadzenie krzewów miododajnych oraz utworzenie łąk kwietnych. Powstaną też ścieżki rowerowe (w tym również specjalna trasa dla rowerów górskich) i piesze.

Skwery z drzewami i krzewami

Prace obejmą również trzy toszeckie skwery. Przy ul. Tarnogórskiej nasadzone zostaną 3 dodatkowe drzewa, a także kwitnące krzewy. Z kolei przy ul. Krasińskiego centralny plac osiedla zamieni się w skwer wypoczynkowy. Rosnące tam stare drzewa owocowe zostaną zastąpione klonami. Usunięte zostaną również pozostałości po dawnym boisku. Istniejące żywopłoty zostaną zastąpione krzewami kwitnącymi. Planuje się również dodanie nowych ławek. Wreszcie na ul. Morcinka planowana jest zamiana pustego obecnie placu w tętniącą życiem arterię pieszą z zaprojektowaną zielenią i zorganizowaną przestrzenią do ruchu i wypoczynku. W tym miejscu nasadzonych zostanie około 30 drzew, zamontowane zostaną ławki, oświetlenie, wykonana zostanie nowa nawierzchnia.

- Dzięki realizacji tego projektu szereg terenów zielonych odzyska swoje walory przyrodnicze, estetyczne i rekreacyjne – zapewnia Kunce. - Zadanie będzie realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że w pierwszym etapie zostaną wykonane i uzgodnione szczegółowe projekty poszczególnych terenów. W ramach tego etapu prac będziemy chcieli umożliwić zainteresowanym mieszkańcom zgłaszanie uwag i pomysłów, choć nie możemy zagwarantować, że wszystkie one będą mogły zostać skierowane do realizacji. W kolejnym etapie wykonawca przystąpi do właściwych prac w terenie.

Andrzej Sługocki

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj