Nie wszyscy z pewnością wiedzą, że przez Toszek prowadzi droga św. Jakuba. Nie jest to tajemnicą dla pątników, którzy odwiedzają miasteczko w drodze do celu pielgrzymki. Teraz będą mieli gdzie przenocować. A wypocząć warto, bo mają jeszcze przed sobą… ponad 3,5 tys. kilometrów!
Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok tych do Rzymu i Jerozolimy. Prowadzi do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie według legendy spoczywają szczątki apostoła Jakuba. 

Uczestnicy mogą dotrzeć do celu wieloma szlakami. Na jednej z tras leży właśnie niewielki Toszek, a na terenie gminy szlak prowadzi przez miejscowości Zacharzowice, Toszek i Kotulin. Stanowi część tzw. via regia. Nie jest on oczywiście tak popularny jak hiszpański odcinek Drogi św. Jakuba, ale jak dowiadujemy się na stronie urzędu gminy, przynajmniej kilka razy do roku przemierzają go najwytrwalsi pielgrzymi. Teraz będą czekać na nich miejsca noclegowe.

Albergia, czyli dom pielgrzyma na szlaku św. Jakuba, powstała przy parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej we współpracy z Toszkiem. W sfinansowaniu prac pomogły również środki unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W hostel dla pątników przekształcono obiekt gospodarczy na terenie plebanii. Powstała łazienka, toalety, aneks kuchenny oraz pomieszczenie sypialne z dwoma piętrowymi łóżkami. Przy okazji odnowiono budynek – pojawiły się nowe okna, drzwi, posadzki, zamontowano centralne ogrzewanie i instalację elektryczną. Świetny efekt dało wyczyszczenie kamiennych ścian. 

(pik) 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj