W maju 2021 roku, a zatem sto lat po zrywie Ślązaków polskiego ducha, dzięki którym znaczny obszar Górnego Śląska stał się częścią odrodzonej Rzeczypospolitej, Noc Muzeów , której organizatorem jest Muzeum w Gliwicach,  nawiąże tematycznie do tego wydarzenia pod hasłem  „Stulecie III powstania śląskiego - Tobie Polsko”.
W przywołaniu gorącej atmosfery tamtych majowych dni pomogą grupy rekonstrukcyjne. Harcerska Grupa Historyczna im. kpt. Roberta Oszka zagości na gliwickim Rynku wraz z samochodem pancernym „Korfanty”, będącym w skali 1:1 repliką samochodu pancernego powstańców skonstruowanego, przez kpt. Roberta Oszka. Z kolei Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstaniec Śląski z Wodzisławia Śląskiego zainscenizuje atak powstańców śląskich na posterunek niemiecki zlokalizowany przy Willi Caro, a po ataku wszyscy ranni znajdą miejsce w wojskowym szpitalu polowym. 

Tuż obok samochodu pancernego „Korfanty”, który zaparkuje przy rzeźbie lwa czuwającego przy Willi Caro rozlokują się żołnierze Jednostki Wojsk Specjalnych AGAT Gliwice – zespół wsparcia im. Roberta Oszka i zespół szturmowy im. Konrada Wawelberga. Przygotowali pokazy broni, a także współczesnego samochodu pancernego, który na pewno spodobałby się powstańcom śląskim. W ogrodzie Willi Caro czekają nas z kolei warsztaty z drukowania metodą linorytu powstańczych ulotek, najmłodsi będą mogli także konstruować i malować kolejne repliki samochodów pancernych na wzór „Korfantego”, a także obejrzeć wystawę figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych z okresu powstań śląskich ze zbiorów Grzegorza Kamińskiego. 

Zaplanowano także grę miejską przygotowaną specjalnie z okazji stulecia III powstania śląskiego. Gra odbywać się będzie w śródmieściu Gliwic. Jej uczestnicy będą mieli za zadanie pomóc powstańcom śląskim i przekazać policji plebiscytowej informację o wytropionym przez siebie niemieckim składzie broni. Rozwiązując kolejne zadania poznają przy okazji historyczne miejsca w Gliwicach związane z wydarzeniami III Powstania. Na wszystkich, którym uda się pomyślnie spełnić misję – nie będzie ona tak łatwa, jak mogłoby się wydawać – Muzeum w Gliwicach przygotowało nagrody w postaci zestawów książek i gadżetów związanych z Gliwicami, Górnym Śląskiem i III powstaniem śląskim. Na zmęczonych bojem i zgłodniałych pomocników powstańców – i nie tylko – czekać będzie w ogrodzie Willi Caro powstańcza grochówka z kotła. 
Podczas Nocy Muzeów poznamy bliżej przebieg powstania dzięki przygotowanym specjalnie na tą okazję dwóm wystawom: w Rynku „100-lecie plebiscytu i trzeciego powstania śląskiego”, na ogrodzeniu Willi Caro – „Robert Oszek Żołnierz Niepodległej”, a także – okolicznościowej gazecie „Powstańczej Jednodniówce”.   

Szczegółowy program tu: 
 

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • ers 2021-05-11 13:48:41
    Widzę tu pewien dysonans. Z jednej strony w Polsce potępia się Władimira Putina za jego ostatnie działania na Krymie i w Donbasie, a z drugiej strony gloryfikuje się bardzo podobne działania przeprowadzone przez Polskę sto lat temu na terenie należącego do Niemiec Górnego Śląska. Schizofrenia?