Finał 12. edycji plebiscytu "Nowin Gliwickich" i stowarzyszenia Forum Kobiet Ziemi Gliwickiej. 
Ślązaczka od pokoleń, pasjonatka i społeczniczka. Strażniczka tradycji, kronikarka, popularyzatorka gwary śląskiej i twórczyni nietuzinkowej Naszej Izby Tradycji, a przede wszystkim duma Sośnicowic. Nie ma w miasteczku osoby, która nie znałaby Teresy Szymońskiej. Dzięki jej determinacji udało się stworzyć miejsce, w którym każdy może poznać historię Śląska, nacieszyć oczy unikatowymi przedmiotami sprzed wieku a także wysłuchać wciągających gawęd w śląskim języku.      

Kapituła 12. edycji plebiscytu uhonorowała Teresę Szymońską tytułem Diany 2017 za niestrudzoną pasję w kultywowaniu śląskiej tradycji i gwary, jako ważnych elementów tożsamości lokalnej, za stworzenie i prowadzenie unikatowej w skali regionu sośnicowickiej Naszej Izby Tradycji oraz za wspaniałe promowanie ziemi gliwickiej.      

Wyróżniono Beatę Stawowy, dyrygentkę gierałtowickiego chóru "Skowronek" . Przez wiele lat prowadziła zajęcia nauki gry na instrumentach, folklorystyczne, taneczne oraz  muzykoterapeutyczne w domach kultury w Gostyniu, Knurowie i  Gierałtowicach. Kapituła doceniła jej wieloletnie zaangażowanie w krzewienie ruchu muzycznego, a w szczególności  prowadzenie znanego gierałtowickiego chóru Skowronek, pasję społecznikowską oraz rozwijanie edukacji muzycznej wśród wielu pokoleń.  

Diana - kobieta aktywna

Plebiscyt to pomysł redakcji stowarzyszenia Forum Kobiet Ziemi Gliwickiej i "Nowin Gliwickich".  Organizując go po raz pierwszy, chcieliśmy pokazać, że kobiety są wyrazistymi uczestniczkami życia publicznego. A ich praca, często niedoceniana, zaangażowanie i pasja to bezcenne skarby. W ciągu dwunastu lat poznaliśmy prawie 700 kobiet, bo tyle uczestniczek znalazło się na plebiscytowych listach. Spotkania te stały się początkiem przyjaźni, zaowocowały wspólną pracą, wymianą doświadczeń, dzieleniem pasji. Nie bez powodu patronką plebiscytu jest rzymska bogini Diana – kobieta aktywna, lubiąca wyzwania, odważna i kreatywna, jakbyśmy ją scharakteryzowali, używając współczesnego języka.

10 kobiecych charakterów
 
Plebiscyt to trzy etapy rywalizacji. W pierwszym kandydatury zgłaszali czytelnicy i czytelniczki „Nowin Gliwickich”, instytucje oraz organizacje pozarządowe. W tym roku o tytuł Diany ubiegało się 30 kobiet, zaś finałową dziesiątkę wybierali przedstawiciele redakcji i FKZG. Był to drugi etap plebiscytu. Do finałowej 10 zakwalifikowały się: Agnieszka Batóg – aktorka, animatorka kulturalna, założycielka kolektywu teatralnego Lufcik na Korbkę; Krystyna Jurczewska-Płońska – założycielka i prezeska Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gliwicach; Marta Kryś – starszy kustosz, kierowniczka działu instrukcyjno-metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej, Śląski Bibliotekarz Roku 2016;  Michalina Labusek - dzielnicowa w III komisariacie, jedyna policjantka z Gliwic, która została laureatką konkursu „Policjant, który mi pomógł”; Jolanta Piecuch – od 28 lat związana z oświatą gliwicką, od 2009 roku dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Ekonomicznych w Gliwicach, twórczyni miejskiej kampanii społecznej Pozytywni.Gliwice.pl; Beata Stawowy - dyrygentka gierałtowickiego chóru „Skowronek”; Katarzyna Szerszeń-Danielewicz – wiceszefowa gliwickiej Fundacji Różyczka; Teresa Szymońska - mieszkanka Sośnicowic, Ślązaczka Roku 2016; Katarzyna Warachim - śląska Lady D. 2017 w kategorii kultura i sztuka; laureatka wielu nagród na konkursach literackich, współpracuje z Wydawnictwem Amun, należy do Światowego Stowarzyszenia Artystów Malujących Ustami i Nogami i Agata Twardoch - architekt i urbanista, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Natomiast trzeci polegał na wyłonieniu przez internautów i czytelników piątki ścisłych finalistek.    

Kreatywne, niepokorne, skuteczne

Kapituła plebiscytu, którą tworzą przedstawicielki redakcji i stowarzyszenia przyznając nominacje, doceniła przede wszystkim kreatywność, skuteczność i innowacyjność. Każda z kobiet to marka w lokalnej społeczności, często w swoich działaniach idąca pod prąd. Jolantę Piecuch nominowano za aktywność w dziedzinie oświaty, sukcesy pedagogiczne oraz stworzenie ważnego społecznego ruchu Pozytywni Gliwice. Michalinę Labusek za niestandardowe działania na rzecz pomocy osobom pokrzywdzonym przemocą domową, wrażliwość społeczną i zaangażowanie w obronę praw kobiet. Agnieszkę Batóg  za stworzenie i prowadzenie kolektywu teatralnego Lufcik na Korbkę, instytucji kultury zajmującej się edukacją teatralną i propagowaniem śląskich  tradycji, za przygotowanie unikatowych projektów artystycznych oraz promowanie Gliwic. Krystynę Jurczewską - Płońską za wieloletnie prowadzenie gliwickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, skuteczną aktywizację seniorów oraz promowanie Gliwic na Śląsku i w Polsce. Martę Kryś za kreatywność w promowaniu czytelnictwa oraz inicjowanie ważnych projektów edukacyjnych angażujących różne grupy mieszkańców miasta i powiatu. Katarzynę Szerszeń - Danielewicz za wielką społeczną wrażliwość, zaangażowanie w pomoc osobom niepełnosprawnym i poszkodowanym przez los oraz aktywną pracę na rzecz  gliwickiej Fundacji Różyczka. Katarzynę Warachim za wybitne osiągnięcia w dziedzinie artystycznej, a w szczególności za dokonania malarskie oraz udowadnianie, że niepełnosprawność nie jest barierą w aktywności publicznej. Agatę Twardoch za popularyzację wiedzy o architekturze Śląska i Gliwic poprzez inicjowanie programów edukacyjnych i warsztatów oraz za uwrażliwianie osób odpowiedzialnych za kształtowanie ładu przestrzennego na to, że odgrywa on kluczową rolę budowaniu miasta przyjaznego mieszkańcom.   

Perły dla Diany

Uroczysta plebiscytowa gala miała miejsce 23 czerwca w Willi Caro. Wśród gości-   posłanka Krystyna Szumilas, honorowa Diana 2008 roku, przedstawiciele samorządów lokalnych: Ewa Jurczyga, wicestarosta powiatu, Marcin Stronczek, burmistrz Sośnicowic, Joachim Bargiel, wójt Gierałtowic. Gratulacje z  biura w Brukseli  przesłała także europosłanka Jadwiga Wiśniewska, fundatorka wyjazdu do Brukseli dla laureatki plebiscytu.       

Teresa Szymońska, Diana 2017, tradycyjnie otrzymała perły - symbol plebiscytu. Ufundowała je firma Dental Clinic a wręczyła Małgorzata Grzegorzak -  Nowakowska, właścicielka firmy. Obraz pędzla Janiny Walas, przekazała  Anna Zawisza -Kubicka, prezes gliwicko - zabrzańskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Były  upominki od firm Dental Clinic  i Oriflame  Projekt Spring net a także albumy przekazane przez wójta Gierałtowic.   Podczas gali można było wesprzeć rozbudowę gliwickiego hospicjum, wrzucając datki do specjalnie oznakowanej puszki.   

W programie artystycznym, na który złożyły się popularne arie operetkowe,  wystąpili artyści operowi: tenor Karol Karolczuk, sopranistka Joanna Wojtaszewska,.. z akompaniamentem Tomasza Marcola.

Organizacja plebiscytu nie byłaby możliwa bez wypróbowanych partnerów  od lat wspierających naszą inicjatywę: Dental Clinic, europosłance Jadwidze Wiśniewskiej, kwiaciarni Róża, firmie Oriflame, restauracji Zeppelin, cukierni Hania i gliwickiemu muzeum.

 
Laureatki plebiscytu w latach 2006 - 2016:

prof. Joanna Rzeszowska – Wolny, związana z Centrum Onkologii i Politechniką Śląską - Diana 2006;

prof. Barbara Jarząb, endokrynolog, szefowa Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Klinicznej z gliwickiego Centrum Onkologii - Diana 2007;

Jolanta Kowol, była sołtyska Stanicy, dziś działaczka samorządu gminnego - Diana 2008;  

Stefania Grzegorzyca, twórczyni knurowskiego zespołu śpiewaczego „Wrazidloki” (zmarła w 2017 r.) - Diana 2009;   

Ewa Bobkowska, właścicielka i prezes gliwickiej spółki giełdowej PA Nova - Diana 2010;  

Joanna Sarre, społeczniczka, szefowa Centrum Inicjatyw Społecznych - Diana 2011;  

Halina Kula, współwłaścicielka gliwickiej firmy Mat Bud - Diana 2012;  

Doda Około -Kułak, pisarka, autorka  m.in. pięciotomowej  sagi rodzinnej " Pozłacany róg", opowiadań i sztuk teatralnych - Diana 2013;    

Agnieszka Filipkowska, aktywistka miejska, twórczyni programów "Sprawne Gliwice" i "Sprawna szkoła" - Diana 2014;  

Karolina Kropornicka, szefowa Śląskiego Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane SezaM - Diana 2015;  

dr Beata Sadownik, prezes Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach. 


Tekst -  Małgorzata Lichecka

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj