Warsztat Miejski przygotował doroczne święto twórców, artystów, rzemieślników, majsterkowiczów, czyli czwartą edycję Festiwalu mejKiNG. Tym razem pod hasłem „Sztuka majsterkowania”.
Warsztat Miejski przygotował doroczne święto twórców, artystów, rzemieślników, majsterkowiczów, czyli czwartą edycję Festiwalu mejKiNG. Tym razem pod hasłem „Sztuka majsterkowania”. 

Zapowiada się jednak inaczej, bo w tym roku festiwal odbędzie się online. Zamiast stacjonarnych warsztatów, każdy chętny, po dokonaniu wcześniejszej rejestracji, otrzyma zestaw materiałów w specjalnie na tę okazję przygotowanym pudełku, aby w festiwalowe dni, w czasie rzeczywistym, połączyć się z prowadzącymi i wspólnie majsterkować.

– Podczas planowania tegorocznej edycji cieszyliśmy się na myśl, że zaprosimy uczestników do Hali Modeli GZUT, przestrzeni sprzyjającej takim wydarzeniom. Przeważyły jednak względy bezpieczeństwa. Dlatego zdecydowaliśmy się na formę hybrydową – mówi Magdalena Foltyniak z Warsztatu Miejskiego.

Wprawne oko wypatrzy w grafikach promujących wydarzenie nawiązanie do popularnych programów „Zrób to sam”, prowadzonych niegdyś przez Adama Słodowego, na których wychowywały się pokolenia. W tej edycji organizatorzy postanowili przypomnieć tę postać. Dziś ruch „zrób to sam” (ang. Do It Yourself) nabiera tempa za sprawą internetu, dzisiejsze popularne „crafty” i tablice na pinterest, pełne pomysłów, zastępował niegdyś Słodowy i jego studio. Dlatego właśnie współscenarzysta „Pomysłowego Dobromira” i kultowy pan „złota rączka” z okienka małego ekranu stał się inspiracją dla organizatorów wydarzenia.

W programie festiwalu dla mejkerów znalazły się warsztaty dla dorosłych i dzieci, szczególnie te, w których najlepiej uczestniczyć wspólnie. A jest w czym wybierać. Będą między innymi warsztaty zdobienia zegarów metodą decoupage, szycia jesiennych kapci, tworzenia świecących breloków z użyciem nici przewodzących, ale i warsztaty programowania w pythonie, projektowania wirtualnego escape roomu czy prezentacja podstaw CNC.

Aby tradycji stało się zadość, przygotowano też dwa koncerty. W sobotę, 10 października po godz. 19.00 transmisja koncertu krakowskiego składu  Gypsyandtheacidqueen i Przyjaciele, godzinę później, o 20.00, kolejna odsłona projektu „Nastaw ucho”. Tym razem muzycy zmierzą się z repertuarem gwiazd należących do The 27th Club. Wieczorem wybrzmią hity Jimmiego Hendrixa, Kurta Cobaina czy Amy Winehouse. W autorskich aranżacjach i ciekawej przestrzeni hali GZUT.  

– Drugi dzień festiwalu to dalszy ciąg warsztatów i wirtualne odwiedziny polskich „makerspace”, czyli społecznych pracowni i przestrzeni do majsterkowania. Uczestnicy wydarzenia zobaczą m.in. Wytwórnię w Krakowie czy nadmorskie Cumy, czyli miejsca oddające ducha takiej przestrzeni, jaką już niedługo uda nam się stworzyć w Gliwicach – tłumaczy Filip Twarkowski z Warsztatu Miejskiego.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. 

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem platformy Evenea.pl – po rejestracji należy odebrać pudełko z materiałami.

(ml)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj