W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gliwicach powstało wyjątkowe miejsce, szkolna Spokodajnia.
– U części naszych uczniów wielogodzinne funkcjonowanie w szkole, związane z obciążeniem nadmiarem silnych bodźców, powoduje ogromny stres, zmęczenie i trudności w radzeniu sobie z emocjami. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im przyjaznej przestrzeni, w której będą mogli wypocząć, wyciszyć się i uspokoić – mówi Anna Bogacz-Rybczak, szkolny psycholog.

Na taki pomysł wpadli nauczyciele, ale potrzebowali jeszcze finansowego impulsu. Była nim dotacja z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (przekazana przez Narodowy Instytut Wolności). Dzięki takiemu wsparciu udało się sfinalizować projekt. Za architektoniczną jego część odpowiada Agnieszka Krygier, absolwentka Politechniki Krakowskiej, natomiast remontem i wyposażeniem sali zajęła się społeczność szkolna. Uczniowie pracowali nad miejscem dla kolegów i koleżanek z niepełnosprawnościami, ale także dla siebie, bo w ten sposób mogli pomóc i zaangażować się społecznie.    

Sala jest przeznaczona przede wszystkim dla uczniów z niepełnosprawnościami, ale otwarta dla każdego, kto poczuje potrzebę, by odzyskać równowagę i wewnętrzny spokój. Można z niej korzystać w trakcie przerw między lekcjami. W sali odbywają się także różnorodne zajęcia terapeutyczne i rewalidacyjne dla uczniów. 

(ml) 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj