Uczniowie z naszego powiatu zwiedzają właśnie Chiny. To kolejna szkolna ekspedycja młodych ludzi - niedawno wrócili z Kambodży. Tym razem sprawdzają, co z opowieści zasłyszanych o Kraju Środka jest prawdą, a co mitem.      
Pamiętacie „Wielką podróż Bolka i Lolka”? Z podobną łatwością zdają się poruszać po ziemskim globie młodzi podróżnicy z Pilchowic i Knurowa. Ledwo kilka miesięcy temu zrzucili plecaki po wyprawie do Kambodży, a już są z powrotem w dalekiej Azji. Tym razem przemierzają drogi i bezdroża najludniejszego państwa świata – Chin.

Szkolna Ekspedycja wyruszyła na spotkanie z przygodą w nocy z 6 na 7 stycznia. Pierwszy etap podróży prowadził pociągiem do Warszawy, a stamtąd – samolotem, poprzez Amsterdam, do Pekinu. W stolicy Chin globtroterzy wylądowali 8 stycznia o godzinie 09.55 czasu środkowoeuropejskiego. 

Młodzi podróżnicy nie mają szczegółowego planu podróży. Jak zwykle trasę wyprawy podyktują sytuacje na miejscu. O obfitość i egzotykę wrażeń nie muszą się martwić. Chiny ze względu na swoje bogactwo kultury, specyfikę cywilizacji i przyrody, wielkość obszarową oraz zróżnicowanie geograficzne to prawdziwy raj dla miłośników przygody i wędrówki. Przesiać to, co w opowieściach o Chinach odpowiada prawdzie, od tego, co jest mitem – takie zadanie obrali za cel uczestnicy wyprawy.    

W podróż wybrało się jedenastu młodych ludzi z gimnazjum w Pilchowicach i jedna uczennica Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie. Wyprawie, jak zawsze, przewodzi nauczyciel Adam Ziaja, a opiekunem po raz piąty jest Krzysztof Krztoń. 

Przedsięwzięcie doszło do skutku przy pomocy siedmiu firm partnerów. Dzięki sponsorom młodzież ma odzież turystyczną, sms-y bez limitu i bilety lotnicze na część trasy.  

Powrót (tą samą drogą, co podróż do celu wyprawy) zaplanowano na 22 – 23 stycznia. Przygody uczniów z naszego powiatu można śledzić na bieżąco na www.fb.com/ekspedycja. 

Patronem medialnym przedsięwzięcia są „Nowiny Gliwickie”. 


SZKOLNA EKSPEDYCJA
Projekt edukacyjny zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r. Założeniem przedsięwzięcia jest promowanie wśród młodzieży turystyki backpackingowej – plecakowej. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez członków ekspedycji. Mapa dotychczasowych to: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie, Turcja, Tajlandia, Indonezja i Kambodża. Galeria

wstecz

Komentarze (4) Skomentuj

 • misia bela 2017-01-16 19:26:30
  świetny projekt, ale skąd na to wszystko forsa? chyba tylko dzieci bogatych rodziców jadą w te podróże.... normalnego człowieka nie stać
  • ja23 2017-01-16 19:41:19
   Czytaj ze zrozumieniem, jest napisane: sponsorzy !
  • Rodzic 2017-01-18 09:08:39
   Nie jestem bogaty.Koszty są ,ale gdy się zaplanuje wszystko wcześniej to można na to odłożyć.Pozdrawiam
 • Brygida 2017-01-16 19:41:59
  zazdroszczę...