W Knurowie stanął pomnik świętej Barbary, patronki tego najbardziej górniczego miasta naszego powiatu. Dzieło zostało wykonane przez światowej sławy rzeźbiarza i medaliera z Gliwic, prof. Krzysztofa Nitscha.
W 2017 roku papież Franciszek zatwierdził akt ustanowienia św. Barbary patronką Knurowa. Dla upamiętnienia tego faktu w roku 2020 powstał monumentalny pomnik.

– Będzie to pierwsza na świecie Barbórka tak przedstawiona – łącząca sakrum i profanum, umieszczona na kołach szybowych, jakby życzyła górnikom szczęśliwego wyjazdu, a jednocześnie przekazująca gwarkom Eucharystię i miecz, by górnicy sami mogli walczyć o swe ideały. Symboliczna jest również lokalizacja pomnika, w pobliży kościoła świętych Cyryla i Metodego. Na planach z XIX wieku, na miejscu dzisiejszej świątyni oraz pomnika, miały być wybite szyby nowej kopalni. Jednak ze względu na bliskość linii kolejowej wybito je z drugiej strony torów – mówi Bogusław Szyguła, kustosz Izby Tradycji Górniczej w Knurowie.

Szyguła ma również w planach wybicie pamiątkowego numizmatu, jaki mógłby być pamiątką dla osób zaangażowanych w powstanie dzieła.

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • ers 2020-05-28 09:58:19
    Właśnie tego nam w tej chwili najbardziej potrzeba - pozłacanych pomników (no dobra, wiem że to pewnie nie złoto).