Trzy zespoły projektowe z Gliwic zdobyły laury w konkursie architektonicznym „Star for Talents”. Głównym tematem tegorocznej edycji było zaprojektowanie centrum kultury na jednym z piękniejszych renesansowych placów Florencji – Largo Pietro Annigoni.


Chodziło nie tylko o bryłę, ale też o jej otoczenie tak by współgrało z historycznym kontekstem i jednocześnie wskazywało na najnowocześniejsze architektoniczne nurty.

I miejsce zajął włoski zespół projektowy - Erica Passavinti i Sofia Lalli. Drugie miejsce przypadło Karolinie Chodurze, studentce wydziału architektury Politechniki Śląskiej -jej pomysł na plac Largo Pietro Annigoni to, w ocenie jury, przede wszystkim wizja zachowawcza, w której wszystkie funkcje są dostępne z poziomu placu a całość dyskretna i elegancka.

III miejsce zajęli Natalia Łobodziec i Karol Kowalczyk, także studenci architektury gliwickiej uczelni. Zaproponowali funkcjonalny budynek nawiązujący do typowych budowli renesansowych z dobrze oświetloną i przyjazną przestrzenią wokół. Wyróżniło także projekt  Anny Mardyły i Mateusza Dąbka.

Jurorzy najwyżej oceniali te projekty, które czyniły tę przestrzeń przyjazną dla użytkowników – mieszkańców, turystów i studentów. Z jednej strony plac miałby stać się miejscem dla wystaw i imprez plenerowych, z drugiej architektoniczna ingerencja powinna uwzględniać i nawiązywać do historycznego znaczenia placu.  

Laureaci przygotowali swoje prace w ramach przedmiotu „ Projektowanie architektoniczne - kompleksy wielofunkcyjne” prowadzonego przez dr hab. Beatę Majerską-Pałubicką.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj