Skala 1 do 500, 49 kwadratowych modułów o długości boku wynoszącej pół metra każdy. To makieta centrów miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Od marca budowało ją 43 studentów gliwickiej uczelni. 
Projekt zrealizowano we współpracy z metropolią, a makietę  można oglądać do 19 czerwca na wydziale architektury przy ul. Marcina Strzody.  Później trafi do urzędu metropolitalnego.

Jak wygląda metropolia i jak ją przedstawić? Na te pytania próbowali odpowiedzieć studenci trzeciego roku architektury, którzy podczas zajęć „Struktura Miasta” stworzyli makietę  41 centrów miast i gmin, tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Elementów jest nieco więcej niż metropolitalnych gmin, ponieważ niektóre miasta, ze względu na złożoność ich zabudowy, zostały zaprezentowane na kilku polach ( jak Gliwice czy Katowice). Miniatura  ma 5 metrów długości i 2,5 metrów szerokości. Towarzyszą jej również plansze prezentujące dane przeanalizowane przez studentów, a dotyczą one m.in. rozkładu struktury zabudowy w metropolii czy struktury demograficznej.

Pomysłodawcą projektu był dr Tomasz Bradecki, który współprowadził zajęcia wraz z dr hab Krzysztofem Kafką. Stworzenie makiety jest wynikiem eksperymentalnego podejścia, przeprowadzonego w formule PBL, czyli project based learning. - Formuła PBL polega na nauczaniu poprzez projekty, które opracowywane są na podstawie danych dotyczących konkretnego obszaru z uwzględnieniem jego rzeczywistej specyfiki – wyjaśnia dr Bradecki.

- Każdą formę elementów struktury miast można przedstawić jako model rzeczywisty lub cyfrowy. Modele można zaprezentować w formie: wirtualnej prezentacji modeli 3D oraz poprzez syntetyczne modele rzeczywiste w formie makiet. Celem projektu była realizacja ujednoliconej prezentacji cyfrowej oraz publikacji poświęconej podstawowym informacjom na temat Górnośląsko –  Zagłębiowskiej Metropolii. Drugim celem była realizacja makiety rzeczywistej na podstawie wcześniej przygotowanego modelu 3D - dodaje.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj