To chyba pierwsza skarga na gliwickich strażaków. Ci znani są z tego, że na miejscu zdarzenia pojawiają się błyskawicznie. Tym razem, zdaniem mieszkańców, przyjechali dopiero po około półgodzinie. W tym czasie od podpalonego auta zajęły się dwa kolejne. Czy winna jest zmiana nazw gliwickich ulic?
                             
Chodzi o pożar z nocy 8 maja. Na parkingu przy ulicy Rubinowej w Gliwicach (osiedle Waryńskiego) płonął samochód osobowy marki Suzuki. Świadkowie zadzwonili pod numer alarmowy 112.

Znana z błyskawicznej reakcji straż pożarna tym razem zawiodła. Jak mówi nasz czytelnik, mieszkaniec osiedla, pierwsza, bardzo szybko, na miejsce przyjechała policja, zaś straż zjawiła się dopiero po około 30 minutach. 

- Kiedy przyjechał radiowóz, paliło się tylko suzuki. Kiedy przyjechały wozy straży, paliły się już stojące obok dwa inne auta – mówi świadek. - Gdyby strażacy zjawili się w tym czasie, co policjanci, z pewnością udałoby się pozostałe pojazdy uratować. A tak – wszystkie spłonęły – gliwiczanin dodaje, że być może ktoś pomylił ulice, bowiem Rubinowa istnieje na osiedlu Waryńskiego od niedawna, po zmianach, jakie zarządził PiS. Wcześniej była to Władysława Gomułki. 

- Do tego właśnie doprowadzają te „cudowne” zmiany – dodaje świadek.

Jak się okazało, pechowej nocy spłonęły, prócz suzuki, peugeot 607, opel astra oraz dwa kosze na śmieci. Peugeot i astra zajęły się od suzuki, które z kolei zostało podpalone. 

Ogień podłożył 57-latek bez stałego miejsca zamieszkania. Został od razu zatrzymany, bowiem stał w pobliżu parkingu z wyraźnie zadowoloną miną i przyglądał się akcji gaśniczej. Jego nietypowe zachowanie wzbudziło podejrzenie patrolu. Mężczyzna, zauważywszy, że mundurowi się nim zainteresowali, zaczął pospiesznie się oddalać. 

Po zatrzymaniu 57-latek przyznał się do podpalenia, opowiedział dokładnie, co i jak zrobił. Przy okazji okazało się, że podejrzany jest także o przywłaszczenie sobie portfela w restauracji w jednym z gliwickich centrów handlowych, włamanie do samochodu, przywłaszczenie portfela, ładowarki oraz telefonu komórkowego w szpitalu w Gliwicach, a także uporczywe nękanie byłej żony. Przyznał się i do tych czynów. Teraz przebywa w areszcie śledczym – sąd zamknął go tam tymczasowo na trzy miesiące.  

Wracając do akcji. Zapytaliśmy rzecznika gliwickiej PSP, czy skargi świadków są zasadne i czy straż rzeczywiście się spóźniła. Brygadier Dariusz Mrówka przyznaje: tak było. Zgłoszenie pożaru przyjęto o godzinie 0.29, strażacy na miejscu byli o 0.49, czyli po 20 minutach.   

- Zdecydowanie za późno – komentuje brygadier. - Dlatego rozumiem oburzenie mieszkańców – dodaje. 

Mrówka tłumaczy jednak, jak do spóźnienia doszło. Otóż świadkowie zgłosili pożar pod numer alarmowy 112, który obsługiwany jest już nie przez CRG (Centrum Ratownictwa Gliwice), ale WCPR w Katowicach (Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego). Pracownik z Katowic zaalarmował gliwickich strażaków, że pali się na Waryńskiego 1, więc ci od razu tam właśnie ruszyli. Tyle że Waryńskiego 1 to nie osiedle w Gliwicach, lecz… ulica w Łabędach. Dopiero po którymś z kolejnych zgłoszeń (w sumie dzwoniono dziewięć razy) okazało się, że auto płonęło na ulicy Rubinowej 1, na osiedlu Waryńskiego…

Brygadier Mrówka mówi, że przeanalizuje jeszcze dokładnie wszystkie zgłoszenia. Do tematu więc wrócimy. Już dziś jednak można pokusić się o stwierdzenie, że strażacy nie spóźniliby się, gdyby nie błędna informacja z WCPR. Pracownik z Katowic być może źle zrozumiał zgłaszających, ale przede wszystkim – nie zna Gliwic. 

Gdyby numer 112 nadal obsługiwano w naszym mieście, każdy dyżurny wiedziałby od razu, o jaki rejon chodzi. Radzimy, w podobnych przypadkach, korzystać z numeru 998, bezpośrednio do straży pożarnej.  

(sława) 

Galeria

wstecz

Komentarze (10) Skomentuj

 • gość 2018-05-30 10:21:08
  w takich Niemczech na ten przykład, policjant na autostradzie po zdarzeniu potrafi wyciągać miotłę i potrafi nawet pozamiatać jakieś pozostałości z "nufki niebitego mercedesa, którego właściciel - starsza pani używająca rzeczonego pojazdu tylko do jazdy do i z kościoła, płakała jak sprzedawała polskiemu handlarzowi marzeń". Ale jest haczyk, rzekomo umiejętność posprzątania, pojawia się u policjantów dopiero po 45 roku życia. Dlaczego jest to w Polsce nierealne, rozgarnięci wiedzą dlaczego ...
 • Orku 2018-05-30 18:36:50
  Policja zamiast się przyglądać temu grillowaniu, mogla przy pomocy linki holowniczej i świadków odciągnąć sąsiednie auteczka, tylko po co?
  • Zając 2018-05-31 21:30:38
   Policja powinna to, tamto, i jeszcze milion innych rzeczy. Zrobili co do nich należało - złapali podpalacza. Jakby gasili to by nie złapali i podpalałby dalej! Ogarnijcie się. Ze śląskiej policji odeszło w tym roku kilkuset policjantów, przyjęto... zero. Może Wy będziecie lepszymi policjantami!
   • Orku 2018-06-01 18:39:14
    Zając, jakbyś przeczytał ten tekst ze zrozumieniem to byś zauważył, że Policja złapała podpalacza zaraz, a więc pozostało jeszcze sporo czasu żeby ograniczyć tego grilla. być może brakowało lekkiego trzęsienia ziemi czy cuś? ;)
    • jergaj 2018-06-09 07:36:22
     Jaki Ty mądry jesteś i jaki inteligentny !!! A nie mogłeś przewidzieć że w tym czasie i w tym miejscu będą paliły si e samochody i stać tam z gaśnicą i linkami do holowania? Mógłbyś ale czaszka ci przeszkadza i w przewidywaniu i w myśleniu.
     • Orku 2018-06-19 15:29:52
      Dziękuję za twoje szczere uznanie Jergielku. Nie moglem przewidzieć, bo nie jestem jasnowidzem teraz kapujesz?
 • spokojny 2018-06-02 16:53:19
  Czytam te wszystkie komentarze i mysle sobie ale na slask najechalo sie tych ;cus;,ktus;grilowac,same magistry ze wschodu.
  • Orku 2018-06-03 14:36:53
   Taki niby spokojny i stunt a polskich umlautów nie potrafi prawidłowo napisać a tych ze wschodnimi korzeniami masz przeważająco od długich lat w magistracie i innych administracjach u biznesmenów itp. więc czego się nas czepiasz?;)
 • represjonowana 2018-06-02 22:55:20
  Czy Frankiewicz stanie przed sadem za utrzymywanie na sile od lat nazwy ulic komunistycznych zbrodniarzy? Czy on jest takze komuchem? Czy byl w PZPR?
  • Sf 2018-06-09 02:54:23
   Co Ci kobieto odbiło z tą grafomanią?