Po pożarze w escape roomie w Koszalinie, w którym zginęło pięć nastolatek, szef MSWiA Joachim Brudziński zarządził kontrole w całej Polsce. W minioną sobotę i niedzielę gliwicka straż pożarna pojawiła się już w pokojach zagadek w naszym mieście.    
Skontrolowano siedem escape roomów (21 pokoi). W czterech z nich wykryto w sumie osiem nieprawidłowości, a jeden właściciel otrzymał grzywnę. 

Zgodnie z zaleceniami ministra spraw wewnętrznych, na czas wyjaśnienia sprawy jeden lokal zawiesił działalność - zdecydował o tym sam właściciel.

Kontrole nadal trwają, zakończą się mniej więcej za tydzień. 

Jak mówi bryg. Dariusz Mrówka, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach, kontrolowani donoszą teraz brakujące dokumenty i zezwolenia, zaś strażacy robią w lokalach różne próby, związane między innymi z prawidłową ewakuacją.    

Escape room to inaczej pokój zagadek. W skrócie: zabawa polega na tym, by zamknięci w pomieszczeniu uczestnicy wydostali się z niego w jak najkrótszym czasie. By to zrobić, trzeba rozwiązać różne łamigłówki. 

Okazuje się, że niektórzy właściciele tych popularnych miejsc rozrywek w Gliwicach bardziej pomyśleli o ciekawym scenariuszu niż o bezpieczeństwie uczestników.

Wśród nieprawidłowości są: brak wyjść ewakuacyjnych, instrukcji BHP, numerów telefonów alarmowych, gaśnic (jeżeli zaś były, to nieodpowiednie), dokumentacji dotyczącej instalacji elektrycznej, gazowej czy kominowej. W wielu pomieszczeniach w przejściach znajdowały się materiały łatwopalne, jak meble.  

- Muszę jednak pochwalić właścicieli pokojów zagadek - mówi brygadier Mrówka. - Wszyscy bardzo chętnie współpracowali, zdając sobie sprawę z powagi sytuacji. Niektórzy przyjeżdżali z daleka specjalnie, by umożliwić strażakom kontrole.

Rzecznik dodaje, że escape roomy znajdują się w kamienicach, lokalach mieszkalnych i często kontrolowani są jedynie najemcami tych pomieszczeń. Dlatego odpowiednią dokumentacją muszą wykazać się też właściciele nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe itp.

(sława)

Na zdjęciu - jeden z gliwickich pokojów zagadek, który kontrolę straży pożarnej przeszedł pozytywnie. 


wstecz

Komentarze (8) Skomentuj

 • Robert 2019-01-07 19:49:14
  Nareszcie, lokale rejestrowane jako działalność biurowa, bez zachowania żadnych standardów bezpieczeństwa poniosą konsekwencje!
 • dar 2019-01-07 21:39:09
  reklama lokalu darmowa???
 • Weber 2019-01-07 22:13:01
  Czemu zrobiliście reklamę escape roomowi na Zwycięstwa ? Procz niego jeszcze dwa inne były w porządku. Napiszcie które , żeby wiadomo było, gdzie iść.
  • Xyz 2019-01-08 13:35:32
   Polecam portale temu poświęcone np. ,,lockme". I nie polecam chodzić na zwycięstwa.
   • miras 2019-01-11 00:27:20
    słuchajcie poleceń mędrca, który poszukuje zła w nie winnych, rozsądni sami oceniają i nie dają się sterować
   • Byłem 2019-01-12 16:46:02
    xYZ - a ja tam byłem i było świetnie. Polecam wszystkim. Zreszta to że jako jeden z trzech pomyślnie przeszedł kontrole o czymś świadczy no nie?
 • Hej 2019-01-07 22:13:36
  Skąd się wzięła moda na te całe „rumy”??
  • Marian Jabłoński 2019-01-07 23:52:10
   Zamiast do bunkrów Dolnego Śląska łatwiej iść do czyściutkiego pokoiku na Zwycięstwa po niby-adrenalinę.