Na dwie godziny pielęgniarki ze Szpitala Wielospecjalistycznego i Szpitala Miejskiego zawieszą pracę. W Gliwicach podobnie jak w całej Polsce dziś akcja protestacyjna. Potrwa od 11.00 do 13.00. 
Zapowiadał ją Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.  W szpitalach, w których związki zawodowe podpisały protokół rozbieżności, pielęgniarki na dwie godziny odejdą od łóżek. W większości jednak zawisną flagi i transparenty. 

Mają dość obniżania statusu pielęgniarek. Żądają lepszych zarobków, tego by nowymi regulacjami  zachęcić do  wybierania tego zawodu, zwiększyć zatrudnienie w szpitalach a przede wszystkim odciążyć je w pracy. 

Bożena Bigoś, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP, mówi, że to na razie dla rządu ostrzeżenie. - Powiadomiłyśmy oczywiście dyrekcję szpitali, budynki są oplakatowane, każdy kto przechodzi może zapoznać się z naszymi postulatami. Bardzo szybko zapomniano to pandemii i o tym, jak było w ciężko. Od lat nie ma młodych w tym zawodzie, a my po prosto chcemy odrobinę godności – dodaje. 

Od kilku miesięcy trwają rozmowy z przedstawicielami zawodów medycznych dotyczące przeliczania płacy minimalnej. Mimo rozbieżności między stroną rządową, a związkowcami, powstała ustawa, którą już wprowadzono w życie.

Zmienia się tzw. współczynnik pracy, który jest wykorzystywany do wyliczenia zarobków w zawodach medycznych. Chodzi o relację między płacą zasadniczą dla danego zawodu a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce za rok poprzedni (w 2020 roku było to 5167,47 zł).

Zgodnie z tabelą pielęgniarki z tytułem magisterskim mogą liczyć na 1,06 przeciętnego wynagrodzenia. Praca pielęgniarek położnych, które uzyskają tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, wyceniana jest na 0,81 przeciętnego wynagrodzenia, a bez specjalizacji -0,73.

Obecnie minimalne wynagrodzenie dla pielęgniarki wynosi 3772 zł brutto. Z tytułem magisterskim mogła liczyć na podstawową pensję wysokości 4077 zł brutto. Od lipca kwota ta ma wzrosnąć do 4185,65 zł.

- Nasze postulaty popierają także inne związki branżowe, chcemy by wybrzmiały donośnie, bo mamy dość traktowania nas jak tanią siłę roboczą – dodaje Bigoś.   

Galeria

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • Jan 2021-06-09 07:07:36
    Pół Polski ma niższe pensje niż pielęgniarki.