Harcerstwo w Gliwicach ma się dobrze – zrzesza obecnie 750 zuchów, harcerzy i instruktorów w ponad 30 gromadach zuchowych i drużynach. 


4 kwietnia 1920 roku, Wójtowa Wieś. Antoni Powiecka i dwóch Janów, Grzbiela oraz Bek, zakładają pierwszą w Gliwicach drużynę harcerską, która przyjmuje od razu nazwę Męska Drużyna im. Tadeusza Kościuszki. Jej działalność wiąże się zaś z Polskim Komisariatem Plebiscytowym z siedzibą w Bytomiu oraz Polską Organizacją Wojskową. 

Choć polska historia była burzliwa, harcerstwo na ziemi gliwickiej przetrwało i trwa nadal, a w tym roku obchodzi piękny wiek – setne urodziny. 

Obchody 100-lecia potrwają, jak na taki jubileusz przystało, aż 10 miesięcy. Zaplanowano osiem wydarzeń, z których część zaadresowano do wszystkich mieszkańców Gliwic i powiatu. 

Oficjalne rozpoczęcie świętowania już w najbliższą sobotę, 22 lutego, w Dzień Myśli Braterskiej. Mieszkańców oraz sympatyków harcerze zapraszają zaś do udziału w festynie, który odbędzie się 9 maja w Czechowicach, na ognisko w Ośrodku Harcerskim Łącza – 20 czerwca, a także do uczestnictwa w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości w listopadzie. 

O tych wydarzeniach będziemy naszych czytelników informować na bieżąco.

Patronat honorowy nad obchodami 100-lecia harcerstwa na ziemi gliwickiej sprawują prezydent Gliwic Adam Neumann oraz starosta gliwicki Waldemar Dombek.

Galeria

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • nic z tego nie rozumie ! 2020-02-24 11:18:18
    a czy sto lat temu Gliwice byly Polskie ? chyba ze zuchy to byla wczesniej H-Jugend ...... cytuje : Manipulowano pamięcią zbiorową w taki sposób, by zbudować przekonanie o „wyzwoleniu” Gliwic w styczniu 1945 r., co się poniekąd udało. Nawet dziś wielu zapewne tak uważa. Co roku w styczniu obchodzono rocznicę „powrotu Gliwic do Polski”, co też było nieprawdą. Polska administracja przybyła do Gliwic w marcu 1945 r. i dopiero wówczas rozpoczął się proces przejmowania miasta z rąk wojskowej administracji radzieckiej.