Kursy, m.in. grafiki komputerowej, obsługi maszyn czyszczących, języka migowego, programu kadrowo-płacowego, to tylko część oferty z projektu „Wsparcie na starcie”, prowadzonego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach. Jego ubiegłoroczną część podsumowano 23 stycznia w starostwie powiatowym.
Celem projektu jest wzrost zdolności do zatrudnienia osób ze środowisk zagrożonych ubóstwem czy wykluczeniem społecznym, w tym niepełnosprawnych oraz wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Objęto nim 120 mieszkańców powiatu, z których najmłodszy miał 5 lat, a najstarszy zbliżał się do sześćdziesiątki.

– Realizacja projektu służy podniesieniu aktywności społecznej i zawodowej uczestników – informuje koordynator Joanna Dziwińska. – W ramach działań zapewniamy wsparcie doradcze, szkoleniowe, trenerskie, warsztatowe, edukacyjne, środowiskowe i zdrowotne.

W 2019 r. ze wsparcia skorzystało 47 osób, w tym 20 z niepełnosprawnością i 27 wychowanków rodzin zastępczych. Wśród działań znalazły się m.in. trening budowania relacji w rodzinie (z wyjazdem do Ustronia), trening umiejętności społecznych i aktywnego poruszania się po rynku pracy, usługi o charakterze zdrowotnym (m. in. indywidualne zajęcia rehabilitacyjne i zajęcia z logopedą). 

W bardzo szerokiej ofercie dostępne były kursy, m.in. w zakresie grafiki komputerowej, obsługi maszyn czyszczących, języka migowego, spraw kadrowo-płacowych, opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, obsługi wózków widłowych. Czekały również zajęcia komputerowe (poziom ECDL Profile i ECDL Base) oraz indywidualne kursy języka angielskiego, niemieckiego i matematyki. W ramach działań środowiskowych przeprowadzono warsztaty samoobrony, nauki tańca oraz artystyczno-plastyczne, zwieńczone wycieczką do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Uczestnicy zajęć z samoobrony i nauki tańca pokazali swoje nowo nabyte umiejętności na spotkaniu w starostwie. 

– Życzę, by były wam one przydatne w życiu, nauce i pracy – gratulowała wicestarosta Ewa Jurczyga. 

Za projekt aktywizacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym odpowiada Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach. Realizację programu zaplanowano na lata 2018-2020. Szacowana wartość działań wynosi blisko 1,8 mln zł, z czego ponad 1,5 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Do tej pory wydano zaledwie połowę środków pochodzących z dotacji.
(pik)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj