Po bez mała 100 latach przerwy urokliwy parterowy budynek przy ul. Łabędzkiej ponownie będzie pełnił funkcję gastronomiczną! Właśnie trwają prace remontowe, które mają przywrócić mu dawny blask. Przed wojną znajdowała się tutaj znana i lubiana restauracja Szwajcaria.
  

Jak się dowiedzieliśmy, budynek będzie elementem kompleksu gastronomicznego, w skład którego wejdzie należąca do inwestora i sąsiadująca z remontowanym budynkiem przy Łabędzkiej restauracja Park Szwajcaria. W odnowionym obiekcie, który będzie nosił nazwę Stara Szwajcaria, do dyspozycji klientów będą trzy sale do wynajęcia na wesela, komunie, bankiety czy konferencje. Łączna powierzchnia zmodernizowanego lokalu wyniesie ok. 1900 m kw. 

Właścicielem budynku przy Łabędzkiej jest Liga Obrony Kraju, która do 2009 roku prowadziła tutaj ośrodek szkolenia kierowców. Mimo że borykający się z trudnościami finansowymi LOK wszędzie pozbywa się swoich nieruchomości, tej w Gliwicach nie chce sprzedać, przede wszystkim z uwagi na atrakcyjne położenie. 

Żeby ratować budynek, który był w tragicznym stanie technicznym i groził zawaleniem, zdecydowano się go wydzierżawić. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, umowa przewiduje, że nowy najemca będzie mógł tutaj prowadzić działalność gospodarczą około 20 lat. Zanim jednak to się stanie, musi włożyć w remont potężne środki finansowe. Szacuje się, że ok. 3 mln zł. Teraz trwają tam intensywne prace,  poprzedzone gruntownym wzmocnieniem fundamentów (podczas pierwszych robót jedna ze ścian niebezpiecznie się zapadła). 

Wnętrze niemal całkowicie wyburzono, zachowano jedynie efektowny drewniany sufit. Wszędzie wymienione zostaną okna, to samo czeka dach, który w tej chwili pokryty jest blachą. 

Prace wyburzeniowe w środku wymusiły przepisy, które przewidują, że wysokość pomieszczeń użytkowych musi mieć minimum 250 cm, podczas gdy przed wojną ten parametr wynosił 210 cm. 

Węzeł sanitarny został przeniesiony na niski parter, tam też będzie zaplecze kuchenne, magazyny i pomieszczenia biurowe. Z tyłu budynku dobudowano na wysokim parterze pomieszczenie, które będzie największą z sal balowych. Jej powierzchnia ma 340 m kw. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdzie się taras oraz ogródek letni. Inwestor przewidział też powstanie jednego apartamentu dla nowożeńców i sześciu pokoi do wynajęcia. 

Nieruchomość granicząca bezpośrednio z parkiem Szwajcaria położona jest na sporej działce  (7 tys. m kw.) i w związku z tym będzie miała sporo miejsc parkingowych. Całość zostanie ogrodzona.  

Zmodernizowany budynek, jeśli nie zajdą nieoczekiwane okoliczności, powinien być gotowy w kwietniu 2019 r. 
  
(san)                                                   

W połowie lat 20. XX w. za cmentarzem Centralnym powstało nowe miejsce  wypoczynkowe gliwiczan − popularna Szwajcaria, zwana też, od swej lokalizacji, Gut Gardel. Inicjatorem był radny miejski Juretzki, który sporządził plan zagospodarowania terenu. Znajdujące się tam stawy przystosowano do przejażdżek kajakowych, połączono kanałami, nad którymi przerzucono drewniane mosty. W kompleksie znalazł się parterowy budynek z restauracją i salą taneczną, otoczony parkingiem, wraz z przystankiem autobusowym. Na tyłach restauracji był taras ze stolikami, mogący pomieścić jednorazowo 600 osób, dalej kręgielnia i kolumnada. W ogrodzie nie zabrakło też pawilonu muzycznego. Nieco na uboczu znalazły się tereny sportowe − dwa tory saneczkowe dla dorosłych i dzieci, stawy zimą zamieniano na ślizgawki. Wokół biegły ścieżki spacerowe. Cały teren obejmował 20 mórg. Na jego zagospodarowanie miasto wyasygnowało kwotę 7 tys. marek, resztę dał browar toszecki. Gotowy obiekt oddano do użytku 12 maja 1926 roku. W ogrodzie odbywały się liczne zabawy na powietrzu. Sezon letni inaugurował bal wiosenny, prócz tego w środę, sobotę i niedzielę odbywały się koncerty połączone z dancingiem. Dużą frekwencją cieszyły się imprezy dla dzieci. W czerwcu 1930 roku na festynie dziecięcym wybierano trzech najładniejszych chłopców i trzy dziewczynki. Natomiast na festynie w lipcu tegoż roku każde dziecko otrzymywało drobny upominek. W 1929 odbył się tu konkurs tańca towarzyskiego. Obiekt istniał do 1945, sam budynek był jeszcze wykorzystywany po wojnie.

Małgorzata Kaganiec - Lokale gliwickie do 1945 roku. Rocznik Muzeum w Gliwicach (tom XXIII/2011) 



Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj