W czerwcu 1960 r. na terenie parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach, w której opiekę duszpasterską sprawował zakon braci mniejszych OFM (franciszkanie), zakonnicy i liczni wierni stanęli w obronie krzyża, ustawionego na placu przed kościołem, który decyzją władz miał zostać rozebrany. 

24 czerwca 1960 r. modlący się pod krzyżem zostali brutalnie zaatakowani przez milicję i tzw. aktyw robotniczy. Kilkanaście osób pobito, a 27 aresztowano. W następnych dniach w zakładach pracy na terenie miasta zorganizowano wiece, na których starano się zrzucić winę na zakonników. 

Dziś, 59 lat po tamtych wydarzeniach, historycy z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, wspólnie z Muzeum w Gliwicach, podjęli się opracowania naukowego tego tematu. 

W związku z tym uczestników i świadków tamtych wydarzeń oraz osoby posiadające fotografie, dokumenty lub pamiątki prosimy o kontakt z dr. hab. Adamem Dziurokiem (e-mail: adam.dziurok@ipn.gov.pl, tel. 32 207 03 01) lub dr. Bogusławem Traczem (e-mail: boguslaw.tracz@ipn.gov.pl, tel. 32 207 03 27). 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj