W czerwcu 1960 r. na terenie parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach, w której opiekę duszpasterską sprawował zakon braci mniejszych OFM (franciszkanie), zakonnicy i liczni wierni stanęli w obronie krzyża, ustawionego na placu przed kościołem, który decyzją władz miał zostać rozebrany. 

24 czerwca 1960 r. modlący się pod krzyżem zostali brutalnie zaatakowani przez milicję i tzw. aktyw robotniczy. Kilkanaście osób pobito, a 27 aresztowano. W następnych dniach w zakładach pracy na terenie miasta zorganizowano wiece, na których starano się zrzucić winę na zakonników. 

Dziś, 59 lat po tamtych wydarzeniach, historycy z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, wspólnie z Muzeum w Gliwicach, podjęli się opracowania naukowego tego tematu. 

W związku z tym uczestników i świadków tamtych wydarzeń oraz osoby posiadające fotografie, dokumenty lub pamiątki prosimy o kontakt z dr. hab. Adamem Dziurokiem (e-mail: adam.dziurok@ipn.gov.pl, tel. 32 207 03 01) lub dr. Bogusławem Traczem (e-mail: boguslaw.tracz@ipn.gov.pl, tel. 32 207 03 27). 
wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • Jolanta Steuer 2019-08-08 19:22:01
    Byłam świadkiem wydarżenia miałam 10 lat widziałam jak Ojca HILAREGO bili po nerkach jak ludzie bronili Białowons z UL. krzywej bronił i tez go pobili ale milicja obstawiła dzielnice Zabrską Jagielonską Robotnicza ul.gdzie stały grupki to bili pałkami my ucieklismy do koscioła bo tam było bezpiecznie dzwony dzwoniły ludzi było duzo mieszkam 69 lat na ul Zabrskiej