Sprzęt geodezyjny to podstawa, jeżeli chodzi o wyposażenie geodety. Oprócz wielu umiejętności i wykształcenia wyższego, geodeta potrzebuje również pomocy w postaci elektronarzędzi. Do podstawowych zadań tego specjalisty należy wszelki pomiar powierzchni, a także sporządzanie odpowiedniej dokumentacji, związanej z dokonanym pomiarem. 
Później ta dokumentacja jest fundamentem działań budowlanych. Niezależnie, jaki budynek wznosimy – dokładność to szalenie istotna sprawa. Precyzję można osiągnąć dzięki nowoczesnym narzędziom, takim jak chociażby dalmierze czy niwelatory.

 

Profesjonalny sprzęt – dalmierze i niwelatory

Profesjonalne elektronarzędzia niejednokrotnie pomagają podczas pomiarów na ogromnym terenie budowlanym. Dalmierze laserowe lub dalmierze optyczne to pierwsze przyrządy, jakie przychodzą nam na myśl, kiedy zastanawiamy się nad specjalistyczną pracą geodety. Dalmierze mierzą odległość, co nieco sugeruje nam nazwa. To z reguły niewielkie urządzenia, które mieszczą się w podręcznej, roboczej torbie lub w kieszeni spodni przeznaczonych do pracy. Przypominają one pilot z jasnym, dużym wyświetlaczem. Mierzą z dokładnością, a pomiary użytkownik – nawet amator! – może od razu wykorzystać do swoich obliczeń. Bardzo często dalmierze posiadają dodatkowe funkcje, które urozmaicają pracę i znacznie ją ułatwiają na niektórych etapach pomiaru. Profesjonalne narzędzia są dodatkowo bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne oraz na warunki budowlane. Niestraszny im pył oraz kurz, a także deszcz. Wszystko zależy od tego, jakie urządzenie wybierzemy. Zazwyczaj polecamy celować w znane i uznane marki w branży pomiarowej. Wiele z nich można zakupić w sklepie pomiar24.pl, na przykład same dalmierze – https://pomiar24.pl/produkty/dalmierze.

Niwelatory są kolejnym, bardzo popularnym instrumentem, służącym do pomiaru. Tym razem w grę wchodzą pomiary różnic wysokości. Geodeta obiera jeden i drugi punkt w terenie i na tej podstawie urządzeniem laserowym dokonujemy pomiaru. W grę wchodzą jednak nie tylko elektrourządzenia z technologią laserową, ale również niwelatory optyczne. W przypadku tych drugich elementy optyczne są naprawdę wysokiej jakości. Zaopatrzone są w lunetę o sporym powiększeniu, bo 24x. Sam system regulacji umożliwia prawidłowe i bezbłędne odczyty. Najnowsze niwelatory również są niesamowicie odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki temu mogą być używane dosłownie w każdym środowisku.

 

 

Inny sprzęt specjalistyczny

Geodeta w swoim wyposażeniu potrzebujesz również sprzętu GPS, czyli systemy nawigacji satelitarnej. Obejmuje on swoim sygnałem całą kulę ziemską. Mierzy czas dotarcia sygnału z satelity to odbiornika. Z jego pomocą w precyzyjny sposób geodeta określa współrzędne geograficzne. Obecnie GPS jako system ma ogromne zastosowanie w geodezji, ale i nie tylko. GPS pomoże w takich sytuacjach, jak wzmocnienie granic wybranej działki.

Specjalista od pomiarów potrzebuje również elementów pomocniczych, takich jak chociażby łaty geodezyjnej. W zależności od dokładności, jaką chcemy uzyskać, wyróżniamy różne rodzaje łat. Odczyty umożliwiają obliczenia wysokości między punktami. Łatwo je przemieszczać ręcznie. Mają od 3-6 metrów wysokości, wykonane są zawsze z lekkiego materiału, który można łatwo transportować, nie tylko z placu budowlanego na plac budowlany, ale również po całym terenie. Zazwyczaj jest to drewno bądź aluminium. Elementy łaty są łatwo wysuwane. Geodecie przydadzą się również różnego rodzaju spreye różnokolorowe, do oznaczania wybranych punktów. Wszystkie urządzenia i elementy można zakupić w profesjonalnym sklepie pomiarowym.


Materiały prasowe partnera
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj