Zarówno firma transportowa, jak i spedycyjna mają jeden wspólny cel – przewieźć towar z jednego do drugiego punktu, jednak jedno z tych przedsiębiorstw bezpośrednio się tym zajmuje, a drugie jedynie koordynuje całym procesem. Która z tych firm znajduje się w pierwszej, a która w drugiej kategorii? Czytaj dalej, aby poznać szczegółowy zakres usług oferowanych przez firmę transportową i spedycyjną.

Jakie usługi świadczy firma transportowa?

Aby opisać zakres usług firmy transportowej, należy najpierw przytoczyć definicję transportu, która jest sporą wskazówką, określającą czym zajmuje się firma transportowa. Zgodnie z Wikipedią transport oznacza przemieszczanie ludzi lub towarów w przestrzeni przy użyciu odpowiednich środków. Dlatego też firma transportowa dysponuje własnymi środkami transportu, ponieważ to dzięki nim może realizować zlecenia we własnym zakresie. W większości sytuacji firma udostępnia swój pojazd do transportu konkretnego towaru w umówione miejsce. Z tego powodu obowiązki przewoźnika zmniejszają się wyłącznie do bezpiecznego transportu ładunku do docelowego miejsca w terminie. Przewoźnik rozpoczyna wykonywać usługę w chwili, w której zostanie mu dostarczony ładunek do przewozu i kończy się w momencie, w którym zlecenie zostanie dostarczone pod wskazany adres.

Czym zajmuje się firma spedycyjna?

Z kolei firma spedycyjna zajmuje się organizacją transportu towarów. W przeciwieństwie do firmy transportowej nie ma własnej floty, dlatego też musi współpracować z przewoźnikami, którymi bardzo często okazują się być wspomnianej wcześniej firmy transportowe. Zadaniem spedytorów jest znalezienie przewoźnika, zorganizowanie trasy oraz przygotowanie warunków zrealizowania zlecenia. Na życzenie klienta spedytor może wziąć na siebie formalne kwestie, do których należą odprawy, zdobycie odpowiednich pozwoleń etc. Do jego zadań należy też informowanie na bieżąco klienta o etapach transportu.

Co łączy firmę spedycyjną i transportową?

Wbrew pozorom firmy spedycyjne mają wiele wspólnego z firmami transportowymi. Łączy je nie tylko fakt, że muszą ze sobą współpracować, ale również obie:

  • zajmują się dostarczaniem towaru na zlecenia klienta,

  • mogą postawić na konkretną specjalizację, co przekłada się na oferowanie usług w konkretnych rodzajach transportów,

  • operują w rozmaitych gałęziach transportu.

Co różni obie te firmy?

Jest kilka znaczących różnic między obiema firmami. Jak już zostało wcześniej wspomniane, firmy transportowe posiadają flotę oraz odpowiadają wyłącznie za przewóz. Z kolei spedytorzy odpowiadają za całość transportu i muszą współpracować z tymi pierwszymi, aby móc działać. Firmy transportowe mogą działać niezależnie od innych firm.

Można więc śmiało powiedzieć, że poniekąd oba te rodzaje firm są skazane na współpracę ze sobą, ponieważ przynosi im ona największy rodzaj korzyści. By ułatwić tym firmom współpracę, powstają specjalne platformy, za pomocą których te firmy mogą się ze sobą komunikować. Nazywane są one giełdami i to właśnie poprzez nie przedsiębiorstwa mogą swobodnie wymieniać zlecenia oraz nawiązywać współpracę. Aktualnie najpopularniejszą giełdą jest Trans.eu, na której można publikować rozmaite oferty.

Godna polecenia firma transportowa

Inter-Logistic to firma transportowa działająca na rynku już od 1999 roku, która w ofercie ma szereg usług transportowych. Wymienić tutaj można m.in. organizację transportów ponadnormatywnych i ponadgabarytowych, przewóz całopojazdowy i ładunków częściowych, transport ładunków niebezpiecznych ADR czy usługi odbioru kontenerów z portów morskich oraz ich dystrybucję.

Sprawdź, jaką przewagę nad konkurencją ma ta firma transportowa https://inter-logistic.pl/oferta/ i dlaczego warto skorzystać z ich usług.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj