Literacko, plastycznie i muzycznie było na spotkaniu twórców, które 10 listopada w klubie Sztukateria zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Knurowa. 
Publiczność spotkała się m.in. z Andrzejem Kapłankiem, pisarzem, publicystą, podróżnikiem, autorem ponad 20 książek. 

To prawdziwy człowiek renesansu. Urodził się w 1940 roku w familoku w Knurowie, w tym mieście ukończył szkołę podstawową i zdał maturę w liceum, wchodzącym obecnie w skład Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego. Po ukończeniu studiów na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracował w kopalniach Szczygłowice, Knurów, Dębieńsko, przechodząc wszystkie szczeble zawodowego awansu: od ładowacza, sztygara, dyrektora kopalni, dyrektora zjednoczenia, aż do szczebla ministerialnego.

Należy do wielkich miłośników Śląska, któremu poświęcił dwie z książek – „Gizdy” i „Śląskie mecyje”. Największą część jego twórczości stanowią jednak książki podróżnicze, jest też autorem biografii znanego w świecie podróżnika Jacka Pałkiewicza. Wydał kilka tomików wierszy oraz poradniki, jak żyć długo i szczęśliwie – co z powodzeniem mu się udaje. 

Wieczór był też okazją do spotkania z twórczością młodej malarki Anny Kowalczyk. Z wykształcenia romanistka, z zamiłowania artystka. Maluje na płótnie farbami akrylowymi, a jej obrazy mają różnorodną  tematykę. Wystawa czynna będzie do końca listopada.

Spotkanie zakończył koncert zespołu „Po godzinach akustycznie” w składzie Barbara Lisiewicz – wokal, Eugeniusz Jurczyga – gitara, wokal, Jerzy Rogoń – gitara i Krzysztof Skowroński – bas, wokal. 

- Celem cyklicznych spotkań, organizowanych średnio raz do roku, jest przybliżenie knurowianom mieszkańców naszego miasta, którzy odnieśli sukces – mówi Eugeniusz Jurczyga, prezes Towarzystwa Przyjaciół Knurowa.

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj