W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich 4 marca o godz.15.00 prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego z  warszawskiego Domu Spotkań z Historią
poświęcona miastu Stanisławów (od 1962 roku Iwano-Frankiwsk) w XIX i na początku XX wieku.
Trzeciemu (po Lwowie i Krakowie) najważniejszemu miastu Galicji, stolicy województwa w II Rzeczypospolitej. Opowieść o wielokulturowym charakterze miasta tworzonego przez społeczności: polską, żydowską, ukraińską, ormiańską i niemiecką ilustrowana będzie oryginalną, nieznaną szerzej ikonografią.

Tomasz Kuba Kozłowski jest pracownikiem Domu Spotkań z Historią w Warszawie, w którym prowadzi cykl „Opowieści z Kresów” w ramach programu „Warszawska Inicjatywa Kresowa”. W swych działaniach upowszechnia wielokulturowe i wielonarodowe dziedzictwo Kresów. Jest twórcą i właścicielem największej prywatnej kolekcji zabytków związanych z ziemiami wschodnimi Rzeczpospolitej, liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów. Jest także autorem szeregu publikacji dotyczących dziedzictwa Kresów, migracji i uchodźców oraz historii harcerstwa, w tym albumu „Świat Kresów”. Spotkanie poprowadzi Bożena Kubit, pomysłodawczyni cyklu, starszy kurator gliwickiego muzeum, autorka opracowań poświęconych mniejszościom narodowym. 

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj