Mija właśnie połowa kadencji obecnych władz gminy. Choć od ponad roku nasz kraj, podobnie ja inne państwa Europy i świata, zmaga się z pandemią koronawirusa, to realizujemy zaplanowane zadania. W tym miejscu chciałem bardzo gorąco podziękować wszystkim, którzy poprzez swoją ciężką pracę, przyczynili się i przyczyniają do funkcjonowania i rozwoju naszej małej ojczyzny. Słowa te kieruję do radnych, sołtysów, kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz kadry urzędniczej. Dziękuję Wam, szanowni Mieszkańcy, za wszelką okazywaną pomoc, zrozumienie i wsparcie dla podejmowanych działań. Jestem przekonany, że do końca obecnej kadencji wiele uda się jeszcze zrobić.
Leszek Kołodziej, Burmistrz Sośnicowic
21 października 2018 r. odbyły się wybory samorządowe, w wyniku których wybrano nowe władze Gminy Sośnicowice. W funkcjonowaniu gospodarki gminnej zasadą jest kontynuacja przez nowe władze rozpoczętych zadań. Wykonuje się swoistą inwentaryzację i w oparciu o otrzymane dane podejmuje działania mające na celu realizację budżetu – w tym min. wykonanie zadań remontowych i inwestycyjnych oraz przyjętych wcześniej zadań programowych.

Oświata
Wyzwań w Sośnicowicach nigdy nie brakowało i to na różnych frontach. Gmina realizuje min. zadania oświatowe, które w jej przypadku stanowią ok. 25 proc. budżetu. W zakresie ich realizacji wdrożono prace, których celem było opracowanie rozwiązań służących jak najlepszej organizacji pracy placówek oświatowych, z maksymalnym wykorzystaniem posiadanego potencjału z jednej strony, a poszukiwaniem lepszych rozwiązań z drugiej. W zakresie organizacji pracy wiele udało się zmienić, ale to jeszcze nie koniec.
Oczywistym jest, że nie ma rozwoju oświaty bez inwestycji. Skoro o nich mowa, to wymienić można chociaż niektóre z nich: budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Sośnicowicach, przedszkola dla 100 dzieci w Smolnicy, termomodernizacje budynków szkolnych w Sośnicowicach i Bargłówce, przebudowa pomieszczeń w kierunku przystosowania dla potrzeb dziewięciogodzinnego przedszkola w Trachach oraz kilka prac projektowych w tym zakresie.

Transport
Celem poprawy warunków związanych z transportem zbiorowym Gmina Sośnicowice podjęła się realizację zadania, które podzielono na dwa etapy. W pierwszym zakupiono dwa nowe autobusy. Obsługują one dwie linie, a transport gminny skorelowany jest z przewozem organizowanym przez Zarząd Transportu Metropolitarnego w ramach realizacji zadań zleconych przez Górnośląsko Zagłębiowską Metropolię, której Gmina Sośnicowice jest członkiem. W drugim etapie wymienionego zadania jest realizowana budowa centrum przesiadkowego zlokalizowanego na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Sośnicowicach przy ul. Gliwickiej. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na wrzesień 2021.

Ochrona środowiska
Konsekwentnie wdrażane są zadania mające na celu poprawę życia mieszkańców poprzez stwarzanie warunków do ochrony powietrza. W tej dziedzinie kontynuowany jest min. Program Ograniczenia Niskiej Emisji. (łącznie od początku jego realizacji wymieniono 257 kotłów), a także nowe zadanie pn. Odnawialne Źródła Energii. Z drugiej strony, niemniej ważnej, gmina kontynuuje budowę sanitarnych sieci kanalizacyjnych. Do grona miejscowości, które są skanalizowane, dołączyły Łany Wielkie. Na dzień dzisiejszy gmina ma zezwolenie na budowę kanalizacji dla Sośnicowic i Trach, z budową oczyszczalni ścieków w tej drugiej miejscowości. Z uwagi na powstałą możliwość podłączenia do sieci gazowej staraniem gminy podłączono do niej obiekty szkolne w Smolnicy, Sośnicowicach, w planie są kolejne - w Kozłowie oraz Sierakowicach i Rachowicach.

Inwestycje drogowe
W ramach własnych środków oraz pozyskiwanych z różnych źródeł remontowane i budowane są drogi gminne. Wybudowano min. ul. Szkolną w Sośnicowicach i Łanach Wielkich, ul. Słoneczną i Kasztanową (jedno zadanie) w Rachowicach, Brzozową w Tworogu Małym, wpust przy ul Wiejskiej w Sierakowicach. W tym miejscu należy wspomnieć, że po zakończeniu inwestycji kanalizacyjnej w Łanach Wielkich większość dróg gminnych zyskała nową nawierzchnię. W porozumieniu z Powiatem Gliwickim, poprzez montaż finansowy, wykonano remont kolejnego odcinka ul. Wiejskiej w Smolnicy. Obecnie trwają prace projektowe dla ostatniego fragmentu drogi: od kapliczki w Smolnicy do cmentarza w Sośnicowicach.

Dbając o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców remontowane są stare oraz budowane nowe sieci oświetleń ulicznych. Takie inwestycje zostały zrealizowano m.in. (trudno tu wymienić wszystkie) w Tworogu Małym, Sierakowicach, Rachowicach, Kozłowie, Łanach Wielkich oraz Sośnicowicach, a dodać trzeba, że prace projektowe nad kolejnymi odcinakami oświetleń ulicznych są kontynuowane.

Sport i rekreacja
Gmina podejmuje różne zadania i prowadzi działania, których celem jest wzbogacanie oferty rekreacyjno-sportowej. Takimi przykładami mogą być np. rozbudowa boiska w Sierakowicach i wykonanie treningowego placu gry w Rachowicach. Realizowane są kolejne prace w sośnicowickim parku, oferującym wiele atrakcji dla osób w każdym wieku. Nieopodal niego znajduje jest Ośrodek Sportu i Rekreacji, na którym oprócz boiska Orlik 2012 ze sztuczną nawierzchnią chętni mają do dyspozycji bieżne, kilka boisk do siatkówki, w tym do siatkówki plażowej, boiska do tenisa ziemnego oraz ściankę do squasha. Powodzeniem cieszą się też dwie wiaty grillowe. Warto wiedzieć, iż praktycznie każde z sołectw Gminy Sośnicowice ma na swoim terenie dobrze wyposażone place zabaw dla dzieci, a niektóre z nich też siłownie na wolnym powietrzu dla dorosłych. W ramach wsparcia sportu gmina przyznała dotacje na działalność pięciu klubów sportowych. Prócz tego przyznawane są stypendia sportowe dla osób indywidualnych osiągających wybitne wyniki w swoich dyscyplinach.

Ochrona zdrowia
Ochrona zdrowia jest jednym z najważniejszych zadań, które co prawda nie są realizowane przez gminę, ale ona, jako organ założycielski, łoży środki na poprawę warunków leczenia mieszkańców. W sośnicowickim Miejsko-Gminnym Ośrodku Zdrowia wykonano wiele prac remontowych i budowlanych min. odwodniono budynek, wybudowano szyb windowy, który pozwala na wykorzystanie pomieszczeń usytuowanych na piętrze ośrodka. Założeniem remontu wspomnianych gabinetów jest rozszerzenie oferty leczniczej dla mieszkańców, a nad pozyskaniem specjalistów pracuje obecnie kierownik ośrodka.

Dla strażaków
Nie można pominąć tematu ochrony przeciwpożarowej. W tej materii od lat przy ścisłej współpracy z miejscowymi Ochotniczymi Strażami Pożarnymi sośnicowicki samorząd dąży do poprawy warunków działań tych formacji. To Miejsko-Gminny Zarząd Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Sośnicowicach wskazuje najważniejsze cele i zadania, które należałoby zrealizować. Współpraca pomiędzy strażakami i gminą sprawia, że wykonano wiele prac remontowych przy remizach, min. termomodernizacje budynków w Sierakowicach i Kozłowie, a wcześniej w Sośnicowicach. W tym roku planowana jest termomodernizacja budynku OSP w Bargłówce oraz rozbudowa garażu OSP Rachowice. Na przestrzeni ostatnich lat systematycznie doposażone są wszystkie jednostki w potrzebne sprzęty, w tym w umundurowanie. Jednostkom w Bargłówce i Sierakowicach wymieniono samochody bojowe na nowsze.

Życie kulturalne
Choć ostatnie półtora roku było ciężkie dla życia kulturalnego i społecznego, to w 2019 roku odbyło się Święto Miasta i Gminy Sośnicowice oraz gminne dożynki. W ramach patronatu burmistrza dofinansowanych zostało wiele imprez jak np. Gminny ArtFestiwal Dzieci i Młodzieży, Gminny Konkurs Gwary Śląskiej, szkolne konkursy, Noc Kultury, Jarmark Bożonarodzeniowy, kino letnie pod chmurką czy imprezy sołeckie. Na wiele lokalnych imprez, w tym sportowych, przekazywano materiały promocyjne, a ramach dotacji Miejsko-Gminna Biblioteka w Sośnicowicach realizowała zadania z zakresu kultury: koncerty, spotkania autorskie czy konkursy. 

Materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj