Choć oficjalne otwarcie nowego centrum przesiadkowego w Sośnicowicach miało miejsce 18 października, to pasażerowie muszą uzbroić się w chwilę cierpliwości - autobusy zaczną tam kursować od przyszłego miesiąca. 
Ponad rok zajęła budowa nowoczesnego węzła przesiadkowego w Sośnicowicach, która ma na celu zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego dla pasażerów, a także ma spowodować większe wykorzystanie niskoemisyjnego transportu miejskiego. Nowy dworzec autobusowy zlokalizowany jest obok strefy przemysłowej oraz cmentarza przy ul. Gliwickiej. W miniony poniedziałek oficjalnie przecięto wstęgę. Nowy dworzec autobusowy zostanie udostępniony podróżnym od 3 listopada.

Chluba gminy 

- Gmina Sośnicowice wzbogaciła się o piękne miejsce wpisujące się w założenia rozwojowe „naszej małej ojczyzny”. Wszyscy zyskaliśmy piękny, nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który stał się wizytówką rozwijającej się gminy. Od dziś Sośnicowice mają swój dworzec z prawdziwego zdarzenia – podkreśla Leszek Kołodziej, burmistrz Sośnicowic.
Budowa centrum przesiadkowego została zrealizowana przez firmę Drrogomax, a całkowity koszt projektu wyniósł 5 613 571,42 zł, z czego niecałe 1,3 mln zł stanowiły środki własne gminy Sośnicowice, bowiem resztę pokryło dofinansowanie z UE, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zakres prac, które wykonano to: budowa placu manewrowego (w postaci ronda) dla min. 5 autobusów z podwójnym pasem ruchu wraz z miejscami dla autobusów oczekujących na kurs; 5 zadaszonych wiat przystankowych; budowę parkingu typu „Bike&Ride” dla 29 samochodów osobowych, a także dwóch zadaszonych parkingów dla rowerów o pojemności 20 miejsc; wykonanie pasa wyłączenia z ruchu i pasa włączenia do ruchu na ulicę Gliwicką oraz zjazdu i wyjazdu na ulicę Przemysłową; budowę ciągów pieszych i rowerowych; wykonanie i zamontowanie 5 tablic informacyjnych z elementami Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej;  samoobsługową stację napraw rowerów; sanitariat kontenerowy czynny całodobowo, a który jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych; odwodnienie terenu poprzez podłączenie do istniejącej kanalizacji deszczowej. 

Mała architektura i monitoring

Dworzec autobusowy jest wyposażony w elementy małej architektury, a także jest odpowiednio oświetlony i posiada monitoring. Wykonano także przyłącza instalacji zasilania, które umożliwią zainstalowanie w przyszłości stacji ładowania pojazdów elektrycznych, jak również stanowiska dla food trucków.

(pc)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj