Ulicy Raciborskiej w Sośnicowicach odmówiono fotoradaru. Niedługo ustawiony zostanie on za to w jednym z sołectw. 
Mieszkańcy Raciborskiej o fotoradar dopominają się od dawna. Droga wojewódzka nr 919 jest ruchliwa – prowadzi z Raciborza do Gliwic, w tym na strefę ekonomiczną. Jeździ nią sporo tirów. Notorycznie przekracza się tu prędkość, co potwierdza gliwicka drogówka, a także gminni urzędnicy. Nic nie dają policyjne patrole, bo gdy tylko się pojawiają, kierowcy ostrzegają się i naciskają hamulec. Najgorzej jest na zakręcie – auta wypadają z drogi, wpadają na chodnik i niszczą ogrodzenie posesji. Są też zagrożeniem dla pieszych. 

Pierwszy fotoradar w powiecie

Podobny problem mieli mieszkańcy Łabędzkiej w Łanach Wielkich. Niedawno dowiedzieli się, że na ich drodze powiatowej stanie fotoradar – pierwszy taki w powiecie gliwickim. Poinformował o tym na swoim profilu radny Józef Kruczek, który o zamontowanie urządzenia zabiegał. Po stronie powiatu będzie teraz instalacja oraz przyłącze, zaś eksploatacja – po stronie inspekcji transportu drogowego. 

Wracając do Raciborskiej: w sierpniu Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że instalacji fotoradaru na tej ulicy nie planuje. Powołał się przy tym na analizę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, obejmującą sieć dróg publicznych w całej Polsce. W opracowaniu wskazano lokalizacje, w których niezbędne jest, w pierwszej kolejności, zainstalowanie urządzeń mierzących prędkość ze względu na realne zagrożenie bezpieczeństwa. Nie wskazano w nim drogi wojewódzkiej w Sośnicowicach. Wcześniej do gliwickiej komendy policji wpłynęło pismo od GITD z prośbą o przekazanie danych na temat ilości zdarzeń w rzeczonym rejonie. Wówczas inspektorat poinformował o możliwości postawienia fotoradaru.

Radny powiatu obiecuje pomoc

– Raport, na jaki powołał się GITD, pochodzi z października 2019 roku, czyli sprzed poważnego wypadku, w którym zginęła rowerzystka oraz lipcowej kolizji forda transita ze słupem i płotem – mówi jeden z mieszkańców.
Tymczasem po udanej interpelacji radnego Kruczka pod jego postem pojawił się wpis, by zajął się także problemem Raciborskiej, bo tam fotoradar potrzebny bardziej. Zapytaliśmy więc, czy pomoże mieszkańcom Sośnicowic.
– Łabędzka jest drogą powiatową i trzeba było nieźle się nabiegać, by domknąć temat. Co do Raciborskiej – sprawa nie jest prosta, ale również do rozwiązania – radny obiecuje, że DW 919 zajmie się wkrótce. – Uważam, że na tej drodze fotoradar jest potrzebny i podejmę odpowiednie kroki – mówi.

Najgorzej jest na zakręcie – auta wypadają z drogi, wpadają na chodnik i niszczą ogrodzenie posesji. Są zagrożeniem dla pieszych. 

(sława)

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • Mieszkanka 2020-11-10 20:49:53
    Jeżeli Kruczek zainteresuje się fotoradarem to jestem pewna, że zrobi wszystko aby powstał.