Czytelnik pisze, my sprawdzamy.
Mieszkańcy ulicy Raciborskiej w Sośnicowicach na nudę narzekać nie mogą, jednak na brak bezpieczeństwa już tak. A to wszystko za sprawą kierowcy, który uderzył w lustro drogowe, po czym odjechał z miejsca zdarzenia.
Wprawdzie cała akcja rozegrała się na początku ubiegłego miesiąca, 6 listopada br., ale w dalszym ciągu mieszkańcy Sośnicowic mierzą się z opłakanymi skutkami tego zdarzenia. 

– Od początku listopada nie ma lustra i szczerze powiedziawszy, nic w tym temacie się nie dzieje! Brak tak istotnego elementu, jakim jest lustro drogowe, jest odczuwalny, ponieważ utrudnia wyjazd z ulicy Gimnazjalnej – skarży się nasz czytelnik.

Postanowiliśmy sprawdzić te informacje i ustalić, czy sprawa dotycząca lustra jest zgłoszona w odpowiednich instytucjach i czy ktoś już się nią zajmuje. 

Historia ciągle się pisze

Ulica Raciborska w Sośnicowicach jest wszystkim doskonale znana, a to za sprawą zdarzeń drogowych, których jest aż pod dostatkiem. Oprócz samochodów jadących z nadmierną prędkością, wypadających z jezdni, by następnie znaleźć się na posesji mieszkańców, warto przypomnieć również o dwóch wypadkach śmiertelnych, w których zginęli rowerzystka oraz motocyklista. 

Ze względów bezpieczeństwa, a także by ułatwić wyjazd z ulicy Gimnazjalnej na Raciborską, zostało zamontowane lustro drogowe. Jednak od feralnego zdarzenia, a więc blisko miesiąca, nic się nie zmieniło, w dalszym ciągu można znaleźć przy ulicy wygięty słupek oraz rozbite na części lustro. 

Czas działania ma wiele do życzenia

By sprawdzić, na jakim etapie działań jest nowe lustro, pierwsze kroki zostały skierowane do Urzędu Miejskiego w Sośnicowicach, z zapytaniem, czy sprawę zgłoszono do odpowiednich instytucji. Jeszcze w tym samym dniu (czwartek, 26 listopada br.) nadeszła odpowiedź od Arnolda Sosny, inspektora d/s gospodarki komunalnej i drogownictwa w UM w Sośnicowicach: - Sprawa rozbitego lustra drogowego przy ulicy Raciborskiej 48 w Sośnicowicach, naprzeciw skrzyżowania z drogą gminną, ul. Gimnazjalną, została telefonicznie zgłoszona do osoby zajmującej się bieżącym utrzymaniem drogi. 

Ulica Raciborska jest drogą wojewódzką nr 919, której zarządca to Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Natomiast jej bieżącym utrzymaniem zajmuje się Zarząd Dróg Powiatowych w Rybniku. 

Skoro sprawa jest w toku, został wykonany telefon (w piątek, 27 listopada br.) do ZDP w Rybniku, by wypytać u źródła, kiedy można spodziewać się nowego lustra drogowego i jak długo to jeszcze potrwa. Okazuje się, że zgłoszenie o zbitym lustrze wpłynęło telefonicznie zaledwie dzień wcześniej, tj. w czwartek, 26 listopada br., dokładnie wtedy, kiedy napisano mail do UM w Sośnicowicach.  

W opłakanym stanie

27 listopada br., po sprawdzeniu przez pracownika ZDP w Rybniku miejsca, w którym ucierpiało lustro, poczyniono odpowiednie kroki i zlecono u wykonawcy postawienie nowego lustra drogowego. Jego całkowity koszt wraz ze słupkiem to kwota około 670 zł brutto. 

1 grudnia br. lustra w dalszym ciągu brak, jednak jest nadzieja, że na dniach pojawi się nowy słupek wraz z lustrem drogowym. Będzie bezpieczniej!

Patrycja Cieślok

Galeria

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • Rysiek 2021-01-02 21:44:39
    Gmina ma to głęboko nie powiem gdzie. Szkoda że nie ma się do kogo zwrócić. Nasza władza przejdzie do historii jako bezradne dziadki.