Ceny za wywóz odpadów - mogą przyprawić o zawrót głowy.
Z podwyżką cen żywności oraz usług, z których korzystamy, można konkurować – wybierając, chociażby tańsze zamienniki, jednak z opłatami za śmieci nie mamy takiego pola manewru. Różnice w podwyżce cen odczuli mieszkańcy gminy Sośnicowice, którzy zapłacą aż o 10 złotych więcej, niż płacili do tej pory, zamiast kwoty 26 złotych co miesiąc za osobę – płacą 36 zł. Choć różnica wydaje się być niewielka, to przy większej ilości domowników jest odczuwalna. 

Trudne decyzje 

Włodarze gminy Sośnicowice postawili na dwuletni przetarg, który oznacza, że przez najbliższe dwadzieścia jeden miesięcy opłata za wywóz śmieci od osoby wyniesie aż 36 zł. Okazuje się, że w przetargu ogłoszonym przez gminę wystartowały dwie firmy. Zapadła decyzja o przyjęciu tańszej oferty, tym samym nie podjęto prób ogłoszenia drugiego przetargu, mając na uwadze przykre doświadczenia.  

- Postanowiliśmy zostawić przetarg, dlatego, że mieliśmy przykre doświadczenia z roku ubiegłego. Cena zaproponowana przez ówczesnego oferenta była niższa, jak unieważniliśmy przetarg, bo mieliśmy niestety za mało środków finansowych. To podczas drugiego przetargu okazało się, że cena za mieszkańca jeszcze wzrosła o 2 złote. Obawialiśmy się, że tym razem może być podobnie – mówi Leszek Kołodziej, burmistrz gminy Sośnicowice.  

Inne możliwości 

Gmina Rudziniec postanowiła dawkować gwałtowny wzrost cen za wywóz śmieci swoim mieszkańcom i wybrała opcję przetargu na rok. To oznaczało wzrost kosztów z 15 zł za osobę do 25 zł. 

- Każda kwota, nawet 25 zł jest wysoka, a kiedy w pierwszym przetargu proponowana kwota wyniosła 36 zł, to jest to cena nie do przyjęcia zarówno dla mnie, jak i dla radnych, a szczególnie dla mieszkańców – mówi Krzysztof Obrzut, wójt gminy Rudziniec.

Dlatego wójt podjął ryzyko i ogłosił drugi przetarg, który okazał się strzałem w dziesiątkę, bowiem cena zeszła w dół, tym samym mieszkańcy przez najbliższy rok za wywóz śmieci będą płacić 25 zł. 

Patrycja Cieślok

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj