Koncert „Wielkie primadonny powojennej operetki” to jeden z najbardziej prestiżowych koncertów o profilu klasycznym w Gliwicach.  

22 września o godzinie 18.00 w CKS Mrowisko zagoszczą sławy polskiej operetki. Zapowiada się wielkie widowisko muzyczne. Usłyszymy najpiękniejsze arie i duety operetkowe, musicalowe, pieśni neapolitańskie oraz piosenki z repertuaru Jana Kiepury. 

A wystąpią: Elżbieta Ryl-Górska – zachwycająca publiczność wykonaniami m.in. Hanny Glawari w „Wesołej wdówce” czy Rozalindy w „Zemście nietoperza”, Witold Wrona – gwiazda byłego Teatru Muzycznego w Gliwicach oraz śpiewacy młodego pokolenia, sopranistka Joanna Wojtaszewska i tenor Kamil Roch Karolczuk. Akompaniować będą instrumentaliści Kameralnego Zespołu Straussowskiego. 

W sentymentalną podróż zabierze nas prowadzący – znawca operetki, krytyk muzyczny i pisarz Paweł Świętorecki. Obecność na koncercie zapowiedziała Wanda Polańska, zwana brylantem polskiej operetki. 

Wanda Polańska
Mówi się o niej: "najlepszy głos w powojennej operetce w Polsce". Wzbudzała zachwyt i zaskakiwała aktorskim temperamentem. Stworzyła wielkie kreacje. Partnerowali jej najlepsi artyści. Zapewniała publiczności najwyższą jakość i niezapomniane emocje. Wspaniała Hanna Glawari w "Wesołej wdówce" czy Rozalinda w "Zemście nietoperza". Dziś przywracamy pamięć o tej znakomitej artystce i primadonnie polskiej operetki. 

Elżbieta Ryl-Górska 
Zachwycała publiczność wykonaniami najsławniejszych operetkowych ról, m.in. Hanny Glawari w "Wesołej wdówce", Rozalindy w "Zemście nietoperza", Heleny w "Pięknej Helenie". Występowała ze znakomitymi parterami oraz zespołami w wielu teatrach operetkowych i operowych w Polsce i poza krajem. Jej kariera trwa. Nadal ma recitale i koncerty oraz wiernych, ale też nowych wielbicieli. Swoim talentem wokalnym i aktorskim, urodą sceniczną oraz naturalnym wdziękiem, pogodą ducha i błyskotliwym poczuciem humoru przyciąga wszystkie pokolenia. Znakomita artystka.

Witold Wrona
Tenor, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie doc. Heleny Szubert-Słysz. Jeszcze na studiach śpiewał tenorowe partie w mszy C-dur Ludwika van Beethovena czy mszy Es-dur Schuberta. Zwiedził całą Europę, występując z chórem Filharmonii Krakowskiej, Polskiego Radia, Opery i Operetki w Krakowie. W 1996 r. rozpoczął karierę solisty w Teatrze Muzycznym w Gliwicach, a następnie podejmował współpracę z krakowską operą i operetką, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Muzycznym w Lublinie, filharmoniami w Krakowie, Słupsku, Rzeszowie, Częstochowie, Lublinie, Bydgoszczy, Wałbrzychu. Ma w swoim dorobku m.in. role Armanda we "Frasquicie", Su Czonga w "Krainie uśmiechu", Kamila de Rossillona w "Wesołej wdówce", księcia Urbino w "Nocy w Wenecji", hrabiego w "Wiedeńskiej krwi", Eisensteina i Francka w "Zemście nietoperza". Regularnie śpiewa koncerty w całej Polsce, występował w Niemczech, Danii, Szwecji, Finlandii.

Joanna  Wojtaszewska
Pochodząc z Zabrza sopranista, obecnie mieszka w Bytomiu. Edukację muzyczną rozpoczęła w szkole muzycznej I stopnia w Zabrzu w klasie gitary i kontynuowała w tej samej szkole II stopnia, na wymarzonym kierunku śpiewu solowego. Jest absolwentką prestiżowej szkoły operowej Aleksandra Teligi. Brała udział w wielu warsztatach wokalnych w kraju i za granicą. Przez siedem lat związana z Operą Śląską, na scenie której zdobywała nowe sceniczne doświadczenie, występując ze śpiewakami sławy europejskiej. Obecnie prowadzi działalność koncertową w Polsce i Europie. Jest artystką wszechstronną, czuje się znakomicie w operze i w krainie operetki. Szerszej publiczności znana za sprawą projektu "Operetka po śląsku", którą z sukcesem pokazuje z tenorem Kamilem Rochem Karolczukiem na antenie Telewizji TVS.

Kamil Roch Karolczuk  
Śpiewak operetkowy młodego pokolenia. Tenor urodzony i mieszkający na Śląsku, w małej miejscowości Gierałtowice. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 10 lat, pobierając lekcje gry na pianinie w Studium Muzycznym Gama w Gliwicach. W tym samym studium zaczął edukację wokalną, po czym kontynuował ją w szkole muzycznej II stopnia w Gliwicach. Kształcił się również w prestiżowej szkole operowej Aleksandra Teligi. Był uczestnikiem licznych kursów mistrzowskich w Polsce i Europie. Zdobył wiele nagród na konkursach wokalnych, m.in.: we Włoszech, Austrii, Anglii oraz Bułgarii. Dumny ze swojego pochodzenia, promuje Śląsk, śpiewając arie i duety w gwarze. Znany publiczności ze Szlagierowej Listy TVS.  Jest właścicielem Agencji Artystycznej Grupa KSM. Śpiewa największe arie i duety operowe oraz operetkowe z największymi gwiazdami tego gatunku. Jest barwną postacią estrady operetkowej oraz telewizji. Niczym kameleon wciela się w role - głosem, ubiorem i temperamentem scenicznym. Ulubieniec publiczności i wulkan energii.







Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj