27 października o godz. 18.00 -  pierwsze spotkanie z cyklu Śladami Żydów górnośląskich, czyli o pracy detektywa amatora. Poznamy historię rybnickiej rodziny Haase, a opowieść o jej losach to przykład wieloletnich poszukiwań potomków jednego ze znamienitszych rodów żydowskich z Rybnika. Historia tej rodziny ilustruje asymilację górnośląskich Żydów, ich wkład w rozwój miast i jednocześnie obrazuje zaangażowanie po stronie niemieckiej w czasie plebiscytu i powstań śląskich.

Autorką cyklu i prowadzącą jest Małgorzata Płoszaj – rybniczanka, przez kilka lat współpracowniczka portalu Wirtualny Sztetl oraz współredaktorka portalu Cmentarze żydowskie w Polsce i Zapomniany Rybnik. Wolontariuszka w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziału gliwickiego muzeum.  Pasjonatka historii Żydów rybnickich, których losy stara się przybliżać m.in. poprzez artykuły w prasie oraz na swoim blogu www.szufladamalgosi.pl.

Współprowadzi spacery dla rybniczan w ramach cyklu "Przewodnik czeka w… Rybniku". Pomaga ludziom z całego świata odszukiwać górnośląskie korzenie. W 2010 roku została odznaczona dyplomem przyznawanym przez Ambasadora Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za ratowanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce.

Na spotkanie wstęp wolny.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj