Czerwona strefa w całej Polsce obowiązuje od 24 października br., a to oznacza tylko jedno – więcej obostrzeń oraz restrykcji. Zmiany dotyczą przede wszystkim seniorów po 70. roku życia, którzy powinni ograniczyć przemieszczanie się. Jednak kiedy osoby starsze pozostaną w swoich czterech kątach, warto, by wiedziały, gdzie należy szukać pomocy w codziennych obowiązkach. 
Pomimo godzin seniorskich w sklepach, gdy osoby starsze mogą swobodnie zrobić zakupy od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00, to apel do seniorów jest jeden: by pozostali w domu! Aby ograniczyć konieczność ich wyjścia, ze względu na bezpieczeństwo, powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniora, który ma pomóc w dostarczeniu niezbędnych produktów do domu. 

Jak się okazuje, rządowy program jest jeszcze w powijakach, o czym zapewnia rzecznik prezydenta miasta Łukasz Oryszczak. Postanowiliśmy to sprawdzić. By móc skorzystać z programu, należy zadzwonić na ogólnopolską infolinię uruchomioną w ramach programu Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, pod numer 22 505 11 11. Następnie osoba, która przyjęła zgłoszenie, przekazuje informację do Ośrodka Pomocy Społecznej w danej gminie przez system Centralnej Aplikacji Statystycznej. Finalnie pracownik OPS-u  kontaktuje się telefonicznie z seniorem i ustala usługę wsparcia. 

Jednak gliwiccy seniorzy mogą skorzystać z szybszego i łatwiejszego sposobu, by móc poprosić o pomoc, bowiem wystarczy zadzwonić do gliwickiego OPS-u w godzinach urzędowania (poniedziałek: 7.30-17.00 oraz wtorek-piątek: 7.30-15.30)  pod nr telefonu 516 040 156. Wolontariusze pomogą w codziennych sprawach – zrobią zakupy spożywcze, wykupią recepty, wyprowadzą psa czy zrealizują miesięczne opłaty. 

Pomoc dla osób starszych oferują także harcerze, którzy kontynuują służbę związaną z pomocą w zrobieniu zakupów lub wykonaniu drobnych sprawunków. By móc skorzystać z pomocy, należy skontaktować się z komendantką hufca – phm. Weroniką Maciak, tel. 605 202 614, mail: komendant@gliwice.zhp.pl. 

Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych, w którym powstała Gliwicka Baza Wsparcia, pośredniczy pomiędzy potrzebującymi a ludźmi chcącymi tę pomoc nieść. Są to zarówno osoby fizyczne, jak i firmy oferujące wsparcie finansowe lub w postaci środków ochronnych. GCOP kieruje wolontariuszy do pomocy w placówce OPS-u, a także do harcerzy. 

Czas pandemii i związanej z nią izolacji wpływa negatywnie, jest więc potrzeba emocjonalnego wsparcia. Udzielają go pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gliwicach, którzy służą pomocą od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 pod numerem tel. 32 335 53 40 oraz całodobowo we wszystkie dni tygodnia pod numerami 32 335 41 50, 510 230 115.

Seniorzy mogą skorzystać również ze Śląskiego Telefonu dla Seniora SENIOR-FON, pełniącego funkcję terapeutyczną i interwencyjną – pod numerem  32 506 56 40, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00,  można uzyskać poradę i pomoc psychologiczną, ale też zgłosić swój problem, który zostanie przekazany lokalnym placówkom mogącym udzielić wsparcia.

Bezpłatne wsparcie terapeuty oferuje także Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach. Pod numer 507 732 570 może zadzwonić każdy, kto nie radzi sobie z emocjami w trudnej sytuacji izolacji i potrzebuje pomocy. Terapeuta jest do dyspozycji od godz. 8.00 do 18.00.

Patrycja Cieślok

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj