Podwoje średniowiecznego toszeckiego zamku otworzą się w najbliższą sobotę dla mieszkańców oraz gości. To oznaczać może tylko jedno, czas na Brewerie Toszeckie, podczas których będzie można odkryć kawałek prawdziwej historii. 

Średniowieczna kuchnia, rycerze, damy dworu, czy stragany z dawnymi rzemiosłami to zaledwie niewielka część atrakcji, która będzie czekać 20 maja na toszeckim zamku. Mowa o Breweriach Toszeckich, a więc wydarzeniu historyczno – artystycznym, które jest organizowane przez Centrum Kultury „Zamek w Toszku” w trzeci weekend maja. Impreza pierwszy raz została zorganizowana 22 czerwca 1991 roku, by po piętnastu latach na nowo ją wskrzesić. Od 2016 roku historyczne wydarzenie organizowane jest w ramach Nocy Muzeów, podczas której można bezpłatnie zwiedzić z przewodnikiem wieżę zamkową, w której mieści się Centrum Ekspozycji Historycznych.

Brewerie Toszeckie to według dyrektora Centrum Kultury „Zamek w Toszku” Artura Czoka najważniejsze wydarzenie, które mówi nie tylko o czasach średniowiecza, ale jest przede wszystkim mocno związane z historią zamku - Brewerie czyli taka jarmarczna impreza, średniowieczno - rozrywkowa. Skoro wydarzenie historyczne to nie może zabraknąć rycerzy, dawnej kuchni, walk rycerskich, czy konkursów zarówno dla dzieci, jak i dorosłych związanych z dawną epoką. Swego czasu występował także teatr, wówczas specjalnie na tę uroczystość był pisany scenariusz oparty na kanwie legend – wspomina organizator.

Na przybywających na dziedziniec zamku czekać będą stragany ze średniowiecznym rzemiosłem, jak np. garncarstwo, zobaczyć będzie można walki rycerskie, pokazy sokolnicze, czy podziwiać na scenie pokazy tańca średniowiecznego, natomiast w sali multimedialnej w wieży odbędą się prelekcje, m.in. będzie można się dowiedzieć o „Sekretach średniowiecznej garderoby”, czy „Bartnictwie w średniowiecznej Polsce”. Na najmłodszych czekać będzie gra terenowa z nagrodami oraz teatrzyk pt. „Smocze legendy”.
To jedyna okazja w ciągu całego roku, by na toszeckim zamku móc poczuć się jak prawdziwy rycerz, czy dama dworu, a stanie się tak za sprawą przebrania, które jest mile widziane. Początek imprezy planowany jest na godzinę 14.00.
 pcs

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj